PUHKUS

10 tujutõstvat tegevust, mida teha talvel

Talvine Eestimaa on muudest aastaaegadest nii erinev – kogu loodus, kõik lõhnad ja hääled on nii erilised. See aeg aastast, kui värske kohev lumi katab maad või kui pakane maalib akendele jäälilli ja raputab puuoksad härmatist täis, muutes meie kauni kodumaa justkui talve võlumaaks, paneb meid otsima võimalusi nautida karget õhku, vähest päevavalgust, pimedaid talveõhtuid ja looduseilu erineval moel. 

Mida teha talvel, kui õues paugub pakane või sajab lund? Mida teha õues pimedatel talveõhtutel, kui päevavalgust on nii vähe, et päeval õue ei jõudnudki? Mis on need tegevused, mille pärast me ootame ja armastame talve, mis teevad meil tuju rõõmsaks, hinge soojaks, põsed punaseks ja panevad silmad särama?

PUHU SEEBIMULLE

Kas oled märganud, kui õnnelikuks muutuvad lapsed, kui anda neile kätte seebimullitaja?

Leia endas üles lapsemeelsus ja proovi külmal päikeselisel talvepäeval seebimulle puhuda. Usu mind, sa satuksid sellega justkui kuhugi võlumaailma. Seebimullid maanduvad pehmele lumele, jäätuvad ära ja tekitavad seejärel mulje justkui nad oleksid klaasist.

Peatu hetkeks ja vaata seda maagilist hetke, mil seebimull jäätub! 

Jäätunud seebimull. Foto: distractify.com

NAUDI UISUMATKA RABALAUGASTEL

Päikeselisel talvepäeval liuelda otsejoones sillerdavatel rabalaugastel, vaikus ning see tunne, mis sind uisutades valdab – elamus on garanteeritud! 

Uisumatk sõltub väga ilmast, sest jää peab olema lumetu ja sile. Kui sellist jääd kusagil tekib, siis peab tegutsema kiiresti, sest ilm võib muutuda. Seega tasub silma peal hoida juhendatud uisumatkade korraldajatel: Seiklusfirma 360 kraadi ning Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

Kui lähed omapäi seiklusi otsima, siis kindlasti enne jääle minekut kontrolli jää paksust, tee seda ka korduvalt jääd avastades ning kaasas on sul alati vähemalt üks sõber ja päästevahendid! 

Suuremaid rabalaukaid leidub paljudes rabades, sobivaid olusid võib tekkida kusiganes. Valiku kaunitest matkaradadest leiad: 55-kaunist-matkarada.

Uisumatk rabalaugastel. Foto: korvemaa.ee

PILDISTA JÄÄ- JA LUME MEISTRITEOSEID

Loodus pakub külmaga imelisi vaatemänge. Eriti kaunid vaatepildid tekitavad üheskoos pakane, tuul ja vesi.

Kui ilm läheb järsult külmaks pane soojalt riidesse, haara kaamera ning saa osa Eestimaa looduse ilust. Sellistel kaunitel talvepäevadel jäätub loodus kiiresti talviseks võlumaaks pakkudes sillerdavas päikeses tõelist silmailu.

Kaunid ja meeldejäävad hetked garanteeritud!

Rohuküla sadama jäätunud pink. Foto: Egon Kässer

SUUSATA, SUUSATA, SUUSATA!

Kes kord on suusapisikust tabada saanud, ei sel enam pääsu pole. Ükskõik, kas sa harrastad “Veerpalu klassikalist” või uisutehnikat, suusapisik tuleb sinusse igal talvel järjekindlalt esimeste lumehelvestega tagasi.

Pöidlad pihku, et talveilma jaguks! 

Väike-Munamäe Suusakeskus. Foto: munakas.ee

AVASTA TALLINNA VANALINNA

Kui värske kohev lumi katab viilkatuseid ja küünlad heidavad munakivisillutisega tänavatele võbelevat kuma, sarnaneb Tallinna keskaegne vanalinn talvemuinasjutuga. Kuigi ööd on pikad ja pimedad, on just talv see aeg, mil Tallinn on kõige lummavam. 

Lastele on vanalinn oma käänuliste ja kajavate tänavate, punaste kivikatuste, salapäraste tagahoovide ja müüride ning tornidega nagu muinasjutumaa. Pärast jalutuskäiku vanalinnas ja kohvikute külastamist võib minna uisutama vanalinna uisuplatsile. 

Tallinna vanalinn kiirgab alati soojust, valgust ja positiivset energiat!  

Tallinna jõuluturg. Foto: photorator.com

HÜPPA JÄÄAUKU

Sa ei pea olema talisupleja, et hüpata talvel jääauku. Kõigepealt mõnuled kuumas saunas, siis jooksed jääauku ning seejärel sauna tagasi.

Pane müts pähe ja hoia jalad saunast jääauku minnes soojas, siis ei hakka nii külm. Ja pane kindad kätte, siis ei torgi teravad jäätükid su käsi. 

Ning kindlasti võta kaasa julgustav sõber, kuna august võib olla libe välja ronida, siis on sõbra käsi heaks toeks.

Pärast jääaugus käimist torgib su keha justkui nõeltega ning enesetunne on värske, adrenaliinirikas ja meeleolukas. Talisuplus tekitab suurepärast heaolutunnet, toodab organismile ergutavaid hormoone ja ergastab mõttetegevust.

Keha tänab!

Hüppa jääauku. Foto: Urmas Saard

KELGUTA NII, NAGU OLEKS LÕPUTU VASTLAPÄEV

Lume saabudes võta lapsed kaasa ja kelgutage nii, nagu oleks üks lõputu vastlapäev. Hea tuju, laste kilked ja punased põsed garanteeritud!

Kelgutamine on vanim ja väga lõbus talvine harrastus!

Kelgutamine on lõbus. Foto: istockphoto.com

MINE LINNAKÄRAST EEMALE JA KÜLASTA KELGUKOERI

Kui oled suur loomasõber ja soovid meeldejäävat elamust, siis sobib selleks hästi kelgukoerte talu külastus. Kelgukoerad on armsad ja truud seltsilised ning selleks ei pea minema Lapimaale, et tutvuda nende eluga. Kelgukoerte talusid külastades saad tutvuda siberi huskyde ja malamuutide ning teiste talus elavate loomadega. Võimalik on minna koertega jalgsimatkale või lumisel ajal ka rakendisõidule.

Kelgukoerarakendiga sõitmine on omaette elamus ja neil, kes koeri ega külma ei karda, tasub see meelelahutus kindlasti järele proovida. Kelgu vedamine ei ole koerte jaoks sunnitud tegevus – kelgukoerad armastavad vedada, jooksmine on nende elu ning nad ootavad seda suure entusiasmiga.

Kelgukoerte eluga saab tutvuda Huskypargis ja Paasiku Koertemõisas.

Rõõmsad kelgukoerad poevad südamesse ja teevad tuju veelgi paremaks!

Kelgukoerad. Foto: puhkaeestis.ee

TEE TALVINE PIKNIK

Suvel sööme me igal võimalusel õues. Proovi seda teha ka ilusal lumisel päikesepaistelisel talvepäeval.

Riietu kihiliselt piisavalt soojalt, kotti pane lisapaar sooje sokke. Kui on päikesepaisteline päev, siis ära unusta ka päikeseprille. Võta kaasa termos sooja kakao või teega, midagi söögipoolist, mida on hea sõrmede vahel süüa või lõkkel küpsetada. Lisaks tekk, fotokaamera, tikud, paar puuhalgu, väike kilekott prügi jaoks, ja lumine piknik võibki alata. 

Paaritunnine piknik talvises metsas tekitab mõnusa tunde, paneb põsed punetama ja silmad särama! Ja kvaliteetaeg kallima, sõbra või perega on garanteeritud! 

Talvine piknik. Foto: www.pinterest.com

KÜLASTA LOOMAAEDA

Kui suvel loomaaeda külastades võid avastada, et mitmed loomad on suvesoojuse eest peitu pugenud, siis talvel veedavad nad meelsasti aega väljas. Loomasõpradel tasub kindlasti minna vaatama loomi, kes tunnevad lumest tõelist rõõmu ja püherdavad lumes nii, et kasukad seljas valged. 

Igal pühapäeval detsembri lõpuni saab loomaaias jälgida loomade söötmist koos talitajate selgitustega loomatoitumiskäitumise ja toidueelistuste kohta. Lisainfot ja täpsemad toitmiste kellaajad leiad Tallinna Loomaaia Facebooki-lehelt.

Loomaaias on põnev ka talvel! 

Jääkarud Tallinna loomaaias. Foto: Svetlana Aleksejeva

Ka aasta pimedaimal ja külmemal ajal on võimalik õues leida põnevaid tegevusi ja meeldejäävaid elamusi. Lustakat talveilma nautimist! 

Back to top button
Close