AED JA KODU

5 looduslikku viisi kodu meeldivaks lõhnastamiseks

„Lõhnab nagu kodu“, ütleme, kui tunneme meeldivat, mõnusat ja hubast lõhna. Isegi kui meie kodul ei ole üldse lõhna! Et lõpetaksid endale valetamise ning saaksid julgelt öelda „Lõhnab nagu minu kodu“, proovi järgmisi looduslikke nippe.
Need mitte ainult ei aita kodu täita hea lõhnaga, vaid on ka tervislikud alternatiivid keemilise koostisega lõhnastajatele.

Tsitrusviljad

Kui soovid neutraliseerida ebameeldivaid lõhnu ning täita toa värskendava aroomiga, leia puuviljakorvist üles tsitruselised. Siin on mõned viisid, kuidas nende lõhn ellu äratada:

 • Tükelda üks sidrun, lisa mõned roosmariinioksad, intensiivsema lõhna jaoks tilguta juurde ka veidi lavendli eeterlikku õli. Sega hulka mõni supilusikatäis vett ning keeda 3-4 minutit kaaneta potis. Kodu täitub terveks päevaks kevadise värskusega.
 • Kui on vaja mitte ainult lõhnastada, vaid ka lõhnu neutraliseerida või peita, tuleb appi tsitrusvilja ja meresoola segu. Lõika apelsin pooleks, eemalda viljaliha ning täida koorest tekkinud „kauss“ meresoola, värskete taimede (roosmariini või lavendliõite) ja paari tilga apelsini eeterliku õli seguga. Paar sellist kausikest kannavad hoolt terves toas oleva lõhna eest.

Looduslikud lõhnapihustid

Õhuvärskendite ostmise asemel on võimalik looduslik lõhnapihusti valmistada ka ise.

 • Kui soovid õrnemat lõhna, millega lõhnastada näiteks kodutekstiili, siis piisab kahest koostisosast: veest ja paarist tilgast sulle meeldivast eeterlikust õlist. Vala need pihustisse, enne kasutamist loksuta korralikult ning käi sellega üle kogu kodu, lõhnastada võid julgelt ka patju ja pehmet mööblit. Vali ainult eeterlikku õli hoolega – tähtis on, et see oleks looduslik.
 • Tugevama lõhna aitab saavutada üks lisakoostisosa – piiritus. Täida ¾ pihustist veega ning lisa juurde kaks supilusikatäit piiritust ja 10 tilka eeterlikku mündiõli. Selline lõhnastaja teeb meeled erksaks, seega sobib see hästi unise atmosfääriga töötuppa.

Lõhnavaha

Kahjuks on enamikest lõhnaküünaldest nende koostises oleva keemia tõttu tervisele ja kodule rohkem kahju kui kasu. Kuid endale võib osta ka tavalised naturaalsest vahast küünlad ning lisada neile lõhna muul viisil. Valmista ise lõhnavaha, mida saad küünlajalal põletada.

 1. Sulata auruvannis tükk mesilasvaha.
 2. Lisa 3 supilusikatäit kookosõli.
 3. Kui segu on sulanud, tõsta see auruvannilt ära ning lisa 20 tilka endale meeldivat eeterlikku õli.
 4. Sega korralikult ning vala segu jääkuubikute vormi.
 5. Kui vahatükid on kõvastunud, pane need küünlajalale ning põleta seal tavalist lõhnatut looduslikust vahast küünalt.

Kuivatatud lõhnataimed

Taimede ja õitega täidetud kotikesed lõhnavad kõige tugevamalt suletud ruumides, seega sobivad need hästi kappidesse, sahtlitesse või väikestesse ruumidesse. Kui seni on tundunud, et neid oskavad teha vaid metsas elavad taimetargad, siis tuleme kohe appi – piisab vaid, kui koguda kokku meeldivate kuivatatud taimede ja õite segu, panna see kangast kotikesse ning intensiivsema lõhna soovi korral lisada sisse paar tilka eeterlikku õli. Siin on paar segu, mida võid proovida.

 • Aed-liivatee lehed, lavendliõied ja lavendli eeterlik õli.
 • Eukalüpti ja mündi lehed ning eukalüpti eeterlik õli.
 • Jasmiini- ja roosiõied ning eukalüpti lehed.

Looduslikud lõhnadifuuserid

Intensiivne koju mõeldud lõhnadifuuser ei ole igaühe nina jaoks vastuvõetav. Kuid kui teed selle ise, saad intensiivsust (ja mõju rahakotile!) ise reguleerida.

 1. Täida väiksem klaas või klaaspudel veega.
 2. Lisa umbes 30 tilka eeterlikku õli.
 3. Pane sisse bambuspulgad (ideaalne oleks, kui klaasnõu mahutaks 8–10 pulka).
 4. Lõika pulkade välimised teravad otsad maha ning jälgi, et pulkade vees olev osa ei oleks pikem kui nõu enda kõrgus.

Seega kui tehislikud lõhnad on sinu jaoks liiga vänged, võid aroomiteraapiat kodus korraldada ka ise. Pole päris maagia (kuid midagi sinnapoole!), aga efekt on tõesti maagiline.

Allikas: meiepuhastame.ee

Back to top button
Close