AED JA KODU

Ärge steriilsusega kodus üle pingutage: mida puhastusvahendite kohta teadma peaks?

Kellele meist ei meeldiks  puhas kodu? Puhtust ja kodu koristamist seostame enamasti vee, lappide ja puhastusvahenditega. Siiski ei tohiks mustusega võideldes üle pingutada – enamus koristustöödest saab tehtud mõne tilga puhastusvahendiga, sest puhastusvahendite liigne kasutamine võib tervisele kahjulik olla.

Liigne puhtus ei too immuunsusele head

Tänapäeval elame puhtamalt ja steriilsemalt kui kunagi varem. Vaatamata sellele, et puhtus aitab paljudest haigustest pääseda, ei tohiks steriilsusega siiski üle pingutada: keemilised puhastusvahendid võivad aja jooksul erinevaid hingamisteede ja nahahaigusi ning allergiaid põhjustada.

Eriti kahjulikuks võib steriilsus osutuda lastele: lapse vähene kokkupuude mikroobidega võib olla üks neist teguritest, mis määrab allergia tekkimise hilisemas eas. Kui inimene oma varases lapsepõlves allergeenidega kokku ei puutu, ei harju ka tema organism bakterite ja viirustega võitlema.

Kui inimene allergiat ei põe, ei ole põhjust ka liiga steriilselt elada: liigne puhutus võib allergiate tekkimisele kaasa aidata. Allergikud aga peaksid siiski võimalikku ümbritsevate allergeenide hulka vähendada püüdma, iga päev tube tuulutama, regulaarselt kardinaid ja voodipesu pesema ning suurest hulgast vaipadest, pehmetest mänguasjadest ja raamatutest kodus loobuma.

Kas kemikaalid või looduslikud vahendid?

Enne tööstuslikke keemilisi ühendeid sisaldava puhastusvahendi kasutamist tuleb kindlasti läbi lugeda selle kasutusjuhend ja seal esitatud nõuetest kinni pidada. Nii on tagatud see, et kasutate vahendit õigesti ning ei kahjusta ei ennast ega teisi.

Keemiliste puhastusvahendite kasutamisel kandke kindlasti kummikindaid, et mitte nahka kahjustada. Nende ainetega töötades tuleks sisse lülitada ventilatsioon ja avada aknad, et kemikaalid ruumidest kiiremini väljuksid ja hingamisteedesse ei satuks.

Pea igas kodus leidub ka alternatiive keemilistele puhastusvahenditele.

Söögisooda

Söögisooda ja vee segu võib kasutada nii ruumide puhastamiseks kui ka rõivaste, jalatsite, vaipade ja pehme mööbli hooldamiseks ning isegi hallitusega võitlemiseks. Söögisooda aitab kangastelt eemaldada veini-, rooste- ja huulepulgaplekid. Samuti eemaldab soodalahus suurepäraselt ka ebameeldivaid lõhnu.

Sidrunhape

Sidrunhape sobib eriti hästi vannitoa ja köögi puhastamiseks, kuna lahustab mustust suurepäraselt. Sidrunimahl eemaldab kuivanud toidujäätmed nõudelt tõhusalt, lööb metallpinnad ja -köögiriistad kaunilt läikima ning aitab erinevatelt pindadelt roostet eemaldada.

Äädikas

Äädikas on üks maailma tuntumaid ökoloogilisi universaalpuhastusvahendeid, mis on kloori sisaldavatest kemikaalidest märksa turvalisem. Äädikalahus sobib suurepäraselt akende, puitparketi, vaipade, dušiseinte ja -kardinate, pehme mööbli, madratsite ning erinevate klaasitoodete puhastamiseks. Äädikas puhastab ja valgendab eriti tõhusalt ka keraamilisi plaate ja nende vuuke.

Sool

Soola on ammustest aegadest peale kasutatud mustuse eemaldamiseks vasknõudelt. Valmistada võib ka soola ja äädika segu: niisugune mass on eriti tõhus nii valamute ning dušiseinte ja -kardinate puhastamiseks kui ka katlakivi ja hallituse eemaldamiseks. Siiski tuleb meeles pidada, et sool võib metall- ja plastkpindu kriimustada.

Back to top button
Close