SEKS JA SUHTED
Trendib

BLOGI: Rinnaoperatsioon muutis mu elu. Jäädavalt! 3.osa

Pea kolm nädalat on möödunud mu teisest rinnaoperatsioonist erahaiglas Fertilitas, mille teostas Jüri Kullamaa. On aasta lõpp ja viibin vanematekodus Lõuna-Eestis. Ärkan hommikul ja tunnen ennast ebatavaliselt kehvasti. Loomulikult on oma osa sellest selili magamisel ja mitmetel unetutel öödel, kuid tänane hommik on kuidagi teistsugune.

Valu mu ülakehas on erinev teistest hommikutest. Mu vasak rind juskui tulitab ja on valusam kui varem. Kobistan ennast ülemiselt korruselt alla ja sätin ennast suure peegli ette. Asun särki seljast võtma ja järgmisena tugirinnahoidjat, mille kandmine pärast operatsiooni mulle kohustuslik oli. Jube ebamugav ja valulik. Tõstan pilgu peeglisse ja mida ma näen?!

Mu vasak rind on tõusnud paremast mitu cm ülespoole ja meenutab naha all olevat tennisepalli, mitte implantaati. Ehmun ja hakkan hirmust nutma. Misasi see veel on? Haaran telefoni ja pildistan. Kas ma näen ikka õigesti? Minu õudusunenägu osutub reaalsuseks. Ma näengi õigesti. 

Valin numbri. Ei vasta. Siinkohal ei hakka ma isegi arvama või väitma, kas ja kui mitu korda ma doktorihärra numbrit valisin, aga edasi suhtlesime meili teel. Saatsin talle pildi tema “meistriteosest”.

Tegelikult ei tea ma tänaseni, mis tekkinud olukorra põhjustas. Ehk oli ainus põhjus vaid kahekordselt lahtilõigatud rind, sest eelmises loos kirjeldatud topelt operatsioon toimus just läbi vasaku rinna.
Igatahes, olukord vajas minu jaoks selgitust ja võimalikult kiiret lahendust. Võimalikult kiire lahendus aga sellele ei järgnenud.
Allpool lisan väljavõtte arsti vastusest. 

Simpel ja arusaadavm, eks? Seroom?! Teate, mis on seroom? Implantaadi ümber tekkinud koevedelik. See aga tähendab omakorda seda, et mu keha lükkab võõrkeha nö “ära”. Kuna minu operatsiooni teostanud arst ei vastanud, hakkasin kiirelt abi otsima mujalt.
Koheselt tuli meelde, et Tartus tegutseb ilukirurg Peep Pree, kelle juurde minemist ma ka kunagi pikalt kaalusin, tookord sai otsustavaks aga minu elukohast nii kaugel asumine. Valisin numbri, kirjeldasin olukorda ja saatsin ka loomulikult pildi.

Doktor Pree oli väga abivalmis ja käis välja ka variandi, et tegemist võib olla bakteriga, aga kuna tema pole minu lõikust teostanud arst, siis tema bakteri levikuga enda kliinikus riskida ei saa. Mis oli ka igati arusaadav. Mille eest ma aga doktor Preele ääretult tänulik olen, oli tema suhtlus minuga ja arsti siiras mure patsiendi pärast. Mis siis, et ma polnud kunagi tema patsient olnud. Igatahes suunas doktor Pree mu koheselt Tartu Ülikooli Kliinikumi EMOsse. Võtsin takso ja kiirustasin sinna. Ukse peale jooksis mulle vastu kaks või kolm arsti – ma siinkohal enam isegi ei mäleta täpselt, kuna kõik käis nii kiiresti.

Esimesena viidi mind ülevaatustuppa ja sealt suunati edasi ultrahelisse. Igastahes minu arusaamise kohaselt välistati bakter päris kiirelt, vist vereprooviga kui ma ei eksi, aga see pole ka enam niivõrd oluline.
Ultraheli ukse taga ootasin üksina. Pisarad voolasid. Oli oht, et tegemist siiski on seroomiga, mida tavaarstid väga eemaldada ei soovi kanüüli ega süstlaga, kuna on implantaadi vigastamise oht. Kuna aga ilukirurgi mul käepärast võtta ei olnud, ei jäänudki muud üle kui oodata.

Huh, lõpuks kutsutakse mind ultraheli ruumi… Arst vaatab kõigepealt paremat rinda ja siis vasakut- mu karmi hädalist. Selgub, et koevedelikku siiski implantaadi ümber ei ole. Jumal tänatud! Teate miks? Sest kui oleks olnud, oleks kõige mustema stsenaariumi järgi mind sealsamas haiglas opituppa viidud ja vedelik eemaldatud.

Seda aga alles pärast implantaadi eemaldamist, mis aga koheselt oleks tähendanud ca kuus kuud ILMA ühe rinnata ja uut operatsiooni hiljem, pärast antibiootikumide ravi saamist…

Vedas, seekord pääsesin lihtsalt totaalse shokiga, aga implantaadi eemaldamist ei järgnenud. Mind suunati kodusele ravile ja põhimõtteliselt pidin oma kehale vaid rahu andma. Kas ma tõesti põhjustasin antud olukorra ise üle mõeldes? Maailmas on vist kõik võimalik.

Olen ka fantoomrasedusest kuulnud, kus naine ennast peast nii rasedaks mõtleb, et isegi kõht hakkab kasvama… Tegelikult kindel teadmine, miks selline asi juhtus, mul siiani puudub. Ei saa kellelegi näpuga näidata., samas ei tahaks justkui ainuisikuliselt ka peeglisse vaadata.
Omast arust tegin järelravis kõik õigesti, kuid iial ei tea. Mind hämmastab aga kahe arsti erinevus. Minu enda oma, kellelt sain tuima meili ja teise, võõra arsti oma, kes omalt poolt mulle igasugust informatsiooni jagas ja ka selle eest hoolitses, et keegi minuga tavahaiglas tegeleks.

Inimesed ongi erinevad, aga arstid peaksid kõik ju siiski natuke kaastundlikum olema?

Siit liigun aga kiirelt edasi aastaid kaks, kui hakkasin mõtlema uuele operatsioonile. Mu kannatada saanud vasak rind küll normaliseerus veidi ajaga, kuid jäi siiski teisest veidi kõrgemale.

Lisaks hakkasid toimuma mingid imelikud protsessid, mida vist päriselt kapseldumiseks nimetatakse vms, aga igastahes rinna kuju oli kõvasti muutunud. Tegelikult pean ma siin kohal vajalikuks mainida ka seda, et ma polnud oma rindadega üldse rahul.

Jah, need olid suuremad, kui enne, mis on ka loogiline, kuid kuju oli neil täiesti erinev ja ma ei liialda, kui ütlen, et selle umbes kahe aasta jooksul käisin ma vist ainult pesemas ilma rinnahoidjata. Aga see selleks.
Võibolla just see kole dekoltee, mille omanik ma olin, hoidis ära minu poolalasti pildid ja lahtiste riietega käimise. Täna olen ma selle üle vaid uhke, sest ega minu rinnaoperatsioon oli siiski mõeldud mulle endale, mitte maailmaga jagamiseks. Nii palju siis sellest, eks?

Pöördusin korduvalt doktor Kullamaa ja erahaigla Fertilitas poole oma haigusloo saamiseks. Kuna eesmärk oli uuele rinnalõikusele minna ja parandada see, mis valesti läks, olin ma pöördunud konsultatsiuooniks nii doktor Katrin Krüünvaldi, Peep Pree ja ka Christinas Clinicu poole.
Krüünvald oli üpriski veendunud, et tema Kullamaa tööd üle teha ei soovi, aga vajadusel võib seda teha, siis jäi diil demaga katki.
Doktor Pree oli igati mõistlik ja mulle vägagi meeltmööda valik, kuid igaks juhuks otsustasin ka CC-sse uuesti konsultatsioonile minna.
Kuid uue operatsiooniaja saamiseks oli vajalik haiguslugu, mille jahile ma siis nüüd asusingi. 

Korduvalt sai kirjutatud ka Fertilitasele ja Jüri Kullamaale, kuid vastuseta jäin rohkem kui ühel korral.

Mingil ajal oli uus operatsioon pigem kaugem soov kui kohe ja praegu, kuid ühel hetkel sain aru, et operatsiooni tahan just nüüd!
Ja mismõttes ma ei saa oma enda haiguslugu? Mul on selleks ju ometigi õigus! Erahaiglatel pole minu teada kohustust haiguslugusid e-tervisesse üles panna, seega ka seal valitses mul mõlema operatsiooni kohal tühjus. 

Otsustasin endale juristi palgata, kes mind selle situatsiooniga aitaks.
Koos minult saadud infoga asus ta usinalt kirjutama pöördumusi nii haiglale, arstile, Terviseametile kui ka Andmekaitseinspektsioonile.
Ja teate mis? Pika ninaga jäin ma iga kord ja igast kohast!

Ei reageerinud Jüri Kullamaa, Fertilitas väitis, et nemad rendivad arstile vaid ruume ja neil puudub ligipääs tema dokumetitele jne. Andmekaitseinspektsioon pikendas korra ka vastusele kuluma pidanud aega, kuid ka sealt edasi jäin vastuseta.

Terviseamet solgutas mind samuti mööda meile ja kui andmekaitse palus mul pöörduda Terviseametisse, siis Terviseamet suunas mind omakorda tagasi Andmekaitseinspektsioonini. Ühesõnaga mõttetu solgutamine asutuste ja arsti vahet, aga abi ei kusagilt.

Mida üldse sellises olukorras teha? Kust saab abi? Ilukirurgia pole eluks vajalik, kuid kui su elu võib tänu sellele ohus olla, kuhu pöörduda? Mina siinkohal enam aidata ei oska, ehk selgub allpoolt vastustelt, mis mul õnnestus saada Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuselt.


Kommunikatsioonitegevuste ja rahvusvaheliste suhete koordinaatorile Monika Soosaarelt: 

Tervise infosüsteem on riiklik andmekogu, mille vahendusel tervishoiuteenuse osutajad saavad omavahel andmeid vahetada. Patsientidel on õigus pääseda ligi oma terviseandmetele, mis on tervishoiuteenuse osutajate poolt tervise infosüsteemi edastatud, kasutades selleks riikliku patsiendiportaali www.digilugu.ee   Tervise infosüsteemi vastutav töötleja on Sotisaalministeerium, kes on määranud Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskust tervise infosüsteemi volitatud töötlejaks. Meie ülesanne on tervise infosüsteemi hallata ja arendada.

Vastavalt tervishoiuteenuste korraldamise seadusele on kõik tervishoiuteenuse osutajad (TTO-d) kohustatud edastama patsiendile osutatud tervishoiuteenuse kohta andmeid tervise infosüsteemi. See seadusest tulenev kohustus kehtib kõikide TTO-dele (sh ka need, kelle poolt osutatud teenuste eest tasub patsient ise) ja seda juba alates 2009 aasta 1. jaanuarist.  Seaduses  on ka fikseeritud, milline info ja millal tervise infosüsteemi tuleb edastada. („Tervise infosüsteemi edastatavate dokumentide andmekoosseisud ning nende säilitamise tingimused ja kord“)

Selleks, et üks raviasutus saaks üldse Eestis tervishoiuteenust osutada on tal vajalik tegevusluba. Tegevusluba taotletakse Terviseametist ja taotlemisel on nõue, et TTO peab olema võimeline edastama andmeid tervise infosüsteemi. Mis teisisõnu tähendab, et selle TTO infosüsteem, kuhu ravi käigus tekkinud info dokumenteeritakse, on liidestunud tervise infosüsteemiga ning on võimeline  nõuetekohaselt infot tervise infosüsteemid edastama.

Kui tervise infosüsteemis neid andmeid ei ole, siis selleks võib olla mitu põhjust. Üks ja tavaliselt ka peamine põhjus on see, et tervishoiuteenuse osutaja (arst, õde) ei ole neid sinna edastanud. Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskus ei teosta järelevalvet. Selleks on Sotisaalministeeriumi haldusalas Terviseamet, kelle ülesanne on vastavalt olukorrale menetleda ja kontrollida raviasutustele seadusest tulenevate kohustuste täitmist.

Antud juhtumi puhul ei ole Teie poolt mainitud raviasutus seadusest tulenevaid kohustusi täitnud ja vajalike sanktsioone saab rakenda vaid Terviseamet.

Sain meie telefonivestlusest aru, et tegemist oli 2012 aastal teostatud tervishoiuteenusega ja raviasutuseks oli AS Fertilitas. Samuti  mainisite, et AS Fertilitas oli Teie juristile kinnitanud, et dr Kullamaa oli rentinud vaid AS Fertilitase ruume ja neil ei ole dr Kullamaa dokumenteeritud raviinfole ligipääsu. See asjaolu on samuti Terviseameti pädevuses välja selgitada.

Oleme Terviseametiga sellel teemal suhelnud ning nende ettepanekul oleme edastanud Teie pöördumise kuuluvuse järgi Terviseametile (sh statistika mainitud arsti tervise infosüsteemi edastatud dokumentidest). Terviseameti Põhja regionaalosakond võtab selle teema menetlemiseks. 

Andmekaitseinspektsioon küll korra vastas mu meilile, et täpsustada tekkinud olukorda, kuid ka sealt edasi jäi vastus neilt puudu…

Kas ja kuidas sain haigusloo? Kas ja kes teostas mu järgmise operatsiooni ja kuidas see läks? Loe järgmisest blogist!

WOWEesti.ee lehel ilmunud materjali refereerimiseks, kopeerimiseks või muul viisil kasutamiseks palume tutvuda kasutustingimustega.

Close