ELUSTIIL / HEAOLU / KULTUUR

Uuring: enamik veipijaid suudab suitsetamise maha jätta

E-sigaret

E-sigaret. Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane/Scanpix

Esmakordselt ületab suitsetamise täielikult maha jätnud veipijate arv nende oma, kes jätkavad paralleelselt ka suitsetamist, leiab Ühendkuningriigi esinduslik uuring. 

Umbes 1,5 miljonit inimest ehk rohkem kui pool Ühendkuningriigi 2,9 miljonist veipijast on suitsetamisest täielikult loobunud, ilmneb Ühendkuningriigi tubakavastase võitlusega tegeleva organisatsiooni Action on Smoking and Health (Ash) iga-aastasest uuringust.

„Veipijad teadsid iseenda kogemuse põhjal juba aastaid, et e-sigaret on efektiivne vahend suitsetamisest loobumiseks. Rõõm on tõdeda, et see on saanud nüüd ka tugeva statistilise kinnituse,“ ütles MTÜ E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimees Ingmar Kurg.

„Kurvaks teeb aga see, et kui Inglismaal arvab tervisekaitsjate pingutustest hoolimata ikkagi palju inimesi, et e-sigaret on sama kahjulik või kahjulikum kui suits, siis Eestis on olukord tõenäoliselt kordades hullem,“ ütles Kurg. Erinevalt Ühendkuningriigi tervisekaitseasutustest on Eesti Tervise Arengu Instituut vananenud arvamusel, et e-sigaret kui suitsetamise mahajätmise vahend on „müüt“.

„Kindlasti tahaks rõhutada, et e-sigareti väiksem kahjulikkus avaldub kõige paremini siis, kui suitsetamisest täielikult loobuda,“ lisas Kurg.

Viimase viie aastaga on veipijate arv Ühendkuningriigis neljakordistunud. Paljud pöörduvad e-sigarettide poole, et saada hakkama suitsetamisest loobumise või suitsetamise vähendamisega, kuid suitsetajaid on veel 9 miljonit. Samas on veipijate arvu kasv märkimisväärselt pidurdunud. Uuring näitas, et paljud ülehindavad veipimisega kaasnevaid terviseriske, pidades neid suitsetamisega samaväärseteks.

E-sigaret on tavalisest suitsetamisest kahjutum

2015. aastal järeldas riiklik tervisekaitseorganisatsioon Public Health England, et veipimine on 95% suitsetamisest vähem kahjulik. Rohkem kui veerand ehk 26% küsitletuist ütles aga, et nende arvates on e-sigaretid sama kahjulikud või veelgi kahjulikumad kui sigaretid. Ainult 13% küsitletuist vastas, et e-sigaretid on palju vähem kahjulikud kui sigaretid.

„On väga tähtis, et suitsetajad mõistaksid: suitsetamine on palju, palju kahjulikum kui veipimine,“ ütles Action on Smoking and Health tegevjuht Deborah Arnott ajalehele the Guardian.

Ingmar Kure sõnul peaks Inglismaa positiivsed tulemused andma ka Eesti tervisekaitseorganisatsioonidele ja poliitikutele julguse välja öelda, et e-sigaret on vähem kahjulik kui tavaline tubakas ja samas ka toimiv lahendus suitsetamisest loobumiseks.

Uuring põhines juhtiva turu-uuringufirma YouGov poolt internetis läbi viidud küsitlusel, milles osales 12 969 täiskasvanut. Seda peetakse piisavaks, et esindada Ühendkuningriigi täiskasvanud elanikkonda.

Close