TERVIS

IGA NAINE PEAKS SELLE LÄBI LUGEMA! 5 varajast rinnavähi hoiatusmärki

Sa oled kuulnud rinnavähki puudutavast statistikast, kuid millegi pärast arvad ikka, et sinuga see nagunii ei juhtu. Eestis diagnoositakse ligi 600 uut rinnavähi juhtu aastas.

Kui sinul tundeb, et sul on mõni allolevast tundemärgist, siis tasuks kohe arsti juurde kontrolli minna. See ei pruugi kohe tähendada, et sul on rinnavähk, kuid parem karta, kui kahetseda.

#1 Sinu rinnad muutuvad punaseks ja tuliseks

See võib olla märk põletikulisest rinnavähist. Seda võidakse ekslikult pidada infektsiooniks ning seetõttu lükkub rinnavähi avastamine edasi.

#2 Naha tekstuur rindadel muutub või tekivad mügarikud

Kortsuv või lohku vajub nahk võib viidata väha olemasolule enne seda, kui tekivad nii-öelda tükid. Rindades olev vähk võib tõmmata/venitada rindade ümber olevat nahka.

#3 Sügelus ja lööve nibude ümber

See võib olla märk harva esinevast rinnavähitüübist, mida kutsutakse Paget tõveks. Selle sümptomid, punane sügelev nahk, võib sarnaneda ekseemiga.

#4 Verejooks või eritise voolus nibust

Eritise voolus nibust võib olla märk rinnavähist. Eriti tõsine on asi siis, kui nibudest eritub veretaolist vedeliku.

#5 Sisse tõmmatud või tagurpidi nibu

Muutused nibukujus või kui nibu tõmbub justkui sisse, võib olla märk sellest, et kasvaja on nibu taga. Seda saab paremini kindlaks teha nii, et tõstad oma käe üles.

PEA MEELES!

Vähemalt korra kuus võiks iga naine endal ise kontrollida, ega rinnavähi ei ole. Kuid tihti ei tea naised, mida täpselt vaadata ja nad ei tunne end kindlalt seda tehes.


Back to top button
Close