TERVIS

Kas antidepressandid tekitavad sõltuvust?

Antidepressantidel, kui ravimigrupil, erinevalt näiteks rahustitest ja uinutitest, ei ole sõltuvust tekitavat potentsiaali. Vahel arvatakse, et antidepressandid tekitavad sõltuvust, sest kogetakse, et pärast ravi lõpetamist tulevad depressiooni sümptomid tagasi. Tegelikult võib põhjuseks olla hoopis liiga lühiajaline raviperiood.

Otsides analoogiat kehalise meditsiini vallast, võiksime näiteks võtta kopsupõletiku ravi. Kui inimesel on kopsupõletik ning talle määratakse antibiootikumikuur, siis, et haigusseisund saaks korralikult välja ravitud, peab ravi olema piisava pikkusega. Lõpetades antibiootikumide võtmise liiga vara (näiteks juba kolmandal päeval), sest enesetunne on paremaks muutunud, võib juhtuda, et kopsupõletik lööb uuesti „õitsele“. Sama kehtib ka depressiooni ravis antidepressantidega.

Küll tasub teadlik olla asjaolust, et kui mingit ravimit pikemat aega kasutada, „harjub“ organism tema kohalolekuga ära ning kui siis ravi järsku lõpetada, võivad mõnel inimesel ajutiselt võõrutusnähud tekkida. Inimeste ja ravimite osas võivad siin olla märgatavad individuaalsed erinevused. Võõrutusnähtude vältimiseks soovitatakse ravi alati lõpetada järk-järgult pikema aja vältel.

Vastas Christinas Clinicu psühhiaater dr Innar Tõru. 

Back to top button
Close