TEHNIKA

Kas sa peaksid oma arvuti veebikaamerat teibiga katma?

Juba 2016. aastal soovitas tollane FBI peadirektor James Comeykõikidel inimestel oma sülearvuti veebikaamera kinni teipida või millegagi katta, kui seda parajasti kasutada pole vaja. Täna võib ka Eestis kohata paljusid inimesi, kelle sülearvutitel on veebikaamera kinni teibitud või kaetud spetsiaalse tarvikuga, mida vajadusel avada saab.

2013. aastal pakuti pimeveebis (dark web) võimalust tüdrukute veebikaameratele ligi pääseda vaid ühe dollari eest. Meediasse jõudnud piltidelt on näha, et oma veebikaamerad on kinni teipinud ka Facebooki asutaja Mark Zuckerberg ja tuntud vilepuhuja Edward Snowden. Arvestades, et sellist abinõu soovitas kasutada ka FBI peadirektor, on praktiliselt kindel, et enamikel suurtest luureagentuuridest on võimekus inimeste veebikaameratele ligi pääseda.

Seega ei ole veebikaamera katmine sugugi ainult paranoia märk, vaid reaalne ohutusabinõu. Iseasi muidugi, kui efektiivne see turvalahendusena on: kuigi häkker ei pruugi sind läbi kaamera näha, on tal arvutisse või telefoni ligi pääsedes võimalik mikrofoni abil vestlusi pealt kuulata ning mõistagi sinu andmeid näha.

Samas võib väikesel teibitükil olla inimeste turvahügieeni ja käitumisele isegi suurem efekt kui kaamerapildi varjamisel. Kleebitud kaamera on inimesel arvutit kasutades pidevalt silme all ning võib isegi alateadlikult sundida inimest käituma veidi kaalutletumalt ja oma turvalisusele rohkem tähelepanu pöörama. Mõnel sülearvutil on veebikaamera kate juba tootja poolt sisse ehitatud.

Veebikaamerad on küberturvalisuse mõistes olnud nõrk koht juba aastaid ning suures laastus pole siin valdkonnas tänaseks midagi muutunud. Pigem on olukord tavakasutaja jaoks isegi halvemuse poole liikunud, sest kaameraid ja mikrofone leiab täna mitte ainult sülearvutist, vaid ka kõikidest telefonidest ja muudest nutiseadmetest ning isegi autodest ja telekapultidest.

Back to top button
Close