AED JA KODU

Kui tihti on liiga tihti: 5 asja, mille puhastamisega ei tasu üle pingutada

Kui juba ainuüksi mõte lähenevast koristuspäevast paneb sind tahtma kolida asustamata saarele, kus üldse poleks, mida koristada, siis on meil sulle hea uudis. Mõndasid koristus- ja puhastustöid teed sa ehk… liiga tihti või liiga hoolikalt! Seega sel korral räägime 5 ajaröövlist, mille võid sa ilma igasuguste süümepiinadeta mõnikord vahele jätta, ning nad on sulle tänulikud.

  1. Nõud. Nõudepesumasin on loodud selleks, et sa säästaks oma aega ja vett. Sellegipoolest loputame me mustad nõud enne masinasse panekut tihti veel veega üle. „Täielik ajaraiskamine“, – ütleks selle peale efektiivse koristuse eksperdid. Nõudepesumasina pesuvahendi koostises on ensüümid, mis kinnituvad toidujäätmetele ja söövitavad mustuse lahti. Kui sa paned masinasse juba loputatud nõud, ei ole pesuvahendi osakestel millegi külge hakata ning nõud ei saa nii puhtaks. Eemalda taldrikutelt alati suuremad toidujäätmed, kuid ära raiska vett masinasse minevate nõude loputamiseks.
  2. Vaip ja pehme mööbel. See ei tähenda, et oleks aeg tolmuimejaga hüvasti jätta – sellega on hädavajalik vaipadest ja pehmest mööblist tihti üle käia. Kuid kui sa puhastad neid ka regulaarselt märja lapiga, võid neile pigem kahju teha. Niiskus ja sage puhastusvahendite kasutamine nõrgestavad vaiba- ja mööblikangaid ning neile hakkab mustus paremini külge, seega võid sa sedasi soodustada lausa hallituse teket! Väsinud ilmega vaipade ja mööbli pesemine usalda parem professionaalidele.
  3. Malmpannid. Pannide pesemiseks kasutame enamasti tavalist nõudepesuvahendit. Kuid sellega malmpanni pinda pestes teed sa karuteene. Kange koostisega nõudepesuvahendid võivad kahjustada malmpannide pealmist märkamatut kihti. Ära uputa sellist panni vahu sisse, vaid oota parem, kuni see maha jahtub, loputa veega üle ning kui vaja, hõõru käsna või harjaga ning kuivata majapidamispaberiga. Sellest tõesti piisab!
  4. Puitmööbel. Sageli märja lapi ja valede vahenditega pestav naturaalpuidust mööbel võib kaotada oma vastupidavuse ja loomuliku värvitooni. Isegi tavaline vesi võib sellistele pindadele jätta raskesti eemaldatavad plekid, arutu vee ja universaalsete puhastusvahendite kasutus aga tekitab pragusid, katkiseid nurki ja muid parandamatuid vigu. Kui puitmööbel ei ole kaetud kaitselakiga, puhasta seda ettevaatlikumalt – tolmu ja mustuse pühkimiseks piisab veidi niiskest (mitte märjast!) lapist.
  5. Teksad. Teksasest riideid ei soovitata pesta sama tihti kui teisi rõivaid. Isegi maailma tuntuimad teksatootjad soovitavad neid pesta nii harva kui võimalik – ainult vältimatul vajadusel. Miks? Sest iga pesukord viib teksad kaugemale oma parimast versioonist. Pestes nõrgeneb teksakoe pind ning riie kaotab oma algse värvi ja tugevuse. Teksasest riided kuluvad ise vastavalt kehajoontele, heledamad toonid tekivadki sinna, kuhu peaksid, kuid pestes hakkavad kulunud kohad värvi kaotama ja sulanduma ning lõpuks näeb riie välja lihtsalt nagu halvasti värvitud kangas. Seega soovides teksaseid hästi hoida, pese neid ainult leiges vees, eelistatult käsitsi ning mitte sagedamini kui kord paari kuu jooksul.

Allikas: meiepuhastame.ee

Back to top button
Close