PERSOON

Lauri Pedaja: Tarbime targalt!

Suurpoodide kett Rimi lõi keskkonnasäästliku Facebooki progammi “Tarbime Targalt”, kus arutletakse kuumalt toiduraiskamise ja jäätmete vähendamise teemadel.

Keskkonna säästmine peaks olema meie kõigi mure. Kliimasoojenemine ei ole enam kellelegi üllatuseks. Teadusuuringud on tõestanud, et kui me kohe planeedi „tervise“ tagamise nimel olulisi samme ei astu, on edasised protsessid pöördumatud. On selge, et oma seniseid mõtteviise tuleb muuta.

Lauri Pedaja kirjutas ausalt ja avameelselt tarbimisgrupis, mida talle on see programm õpetanud ning mida on toonud kaasa uue elustiili muutus:

Aasta aega tagasi pakkus Rimi mulle ja mu elukaaslasele tasustatud koostööd Tarbime targalt grupi suunamudimise eest. Esmapilgul tõmbas tähelepanu, et oo tasustatud ja puha, kuid mida rohkem me selle projekti taha vaatasime, uurisime ja puurisime, seda enam kukkus tasu tahaplaanile ja esile kerkisid palju põnevamad teemad.

Kuidas tarbida targalt? Ma ei olnud kunagi varem oma tarbimisharjumusi analüüsinud. Kui siis niipalju, et jaa, ma ostan endale palju asju, aga need teevad mind ju õnnelikuks. Kõik. Tarbime targalt kampaania nõudis aga täiesti teist lähenemist. Alustas ju see grupp toidu targalt tarbimisega. Selles osas olin ma täiesti ebakompentente. Enne Gethelit ma ei teinud kodus süüa. Käisin väljas või tellisin koju. Kuid naise majja tulekuga hakkas pihta ka vaaritamine ja koju toidu varumine. Kas me tarbisime targalt? Kindlasti mitte. Kas me tarbisime priiskavalt? Seda ka ei saaks öelda. Tarbisime n-ö keskmiselt. Nüüd tuli võtta kogu oma toidulaud, mitte ainult kodus söödav, vaid ka lõunad jne, arvesse ja hakata jälgima, mida me raiskame ja kuidas olukorda parandada.

Lauri ja tema kaunis ning alati särav kaasa Gethel. Foto: Erakogu

Kuu aega sai läbi nagu niuhti. Oleks võinud ju kogu selle traali-vaali seljataha jätta ja vilet lastes minema kõndida. Kuid seda ei juhtunud. Gethelil oli sees täielik hasart. Külmutas kõik imeasjad ära ja tegi miljon viissada erinevat imevigurit, et kõik säiliks ja saaks lõpuni ära kasutatud. Mina vaatasin lolli näoga kõrvalt ja proovisin õppida ja meelde jätta kõik need uued vigurid, mida ma tegema pidin hakkama. Kas mulle oli see kõik vastumeelne ja ma jonnisin? Natukene ikka jonnisin, kui pidin värske tilli asemel külmast võetud tilli supile peale raputama. Kas see oli mulle vastumeelne? Kindlasti mitte. Mulle tegelikult meeldis ja meeldib tänase päevani. Gethel on kogu maailmapäästimise teemas nii 200% sees, et see nakatab ka mind. Koos nuputame ja koos toimetame.

Kui me olime oma toidu tarbimise kontrolli alla saanud, tuli järgmine samm teha. See oli meie hingesid kraapinud juba pikka aega – prügi sorteerimine. Lihtne oli leida vabandust: meile ei mahu mitu prügikasti kraanikausi alla või et läheduses ei ole kõiki vajalike prügikonteinereid. Või mis veel lollim vabandus – õige suurusega prügikaste ei ole poes müügil. Esmalt lõime selle kraanikausi aluse prügimajanduse kolmeks. Olme, pakend ja biolagunev. Olme tünni tegime kõige suurema, kuna tundus nii loogiline. 3 päeva hiljem saime aru, et pakendit tekib kõige rohkem ja viskasime tünnid ringi. Ja oi-oi-oi kui palju seda pakendit tekib, kui ei poodle teadlikult ja ei proovi igal sammul pakendit vältida.

Alguses me viisime pakendi ämbrit välja minimaalselt korra nädalas. Teinekord isegi 4-5 päeva tagant. Pakendikonteiner oli kodust üks 600m kaugusel ja mega tüütu oli sinna vantsida, ämber pakendit täis, tuules lendab pool pakendit minema, aja mööda ilma taga oma prügi. Tuli midagi ette võtta. Peab vähendama pakendit. Täna, kus me oleme pakendit teadlikult vähendanud ja proovime võimalikult pakendivabalt poodelda, on tulemused päris uskumatud. Meie pakendikonteiner, mis muidu sai nädalaga kindlasti täis, ei täitu praegu ka 3 nädalaga. Pakend sai võetud sihikule ka väljaspool kodu ja toidu ostmist. Tegelikult on päris mõnus elada, kui nii palju prügi ei teki.

Minupoolne soovitus kõikidele kahtlejatele, vastupunnijatele ja oma joru edasiajajatele on lihtne. Tule vooluga kaasa. Esiteks ootab kõigi nende harjumuste muudatuste tuules palju huvitavam, põnevam, seiklusrohkem ja tervislikum elu ja teiseks jätad sa endast maha maailma, kus on ka teistel elu võimalik.

Ole julge, julge muuta oma harjumusi. Maailm tänab sind.

Autor: Lauri Pedaja

Back to top button
Close