HOBI / SPORT

Miks talvisel ajal discgolfi mängida?

Kas teadsid, et discgolf on mäng, mida saab harrastada igal aastaajal ning hoolimata sellest, kas väljas on valge või pime? Mida talvel ja pimedas mängides silmas tasuks pidada ning kuhu rajale minna? Nõu annab Team DiscSport liige ja DiscSport’i Lõuna-Eesti esindaja Marion Kull.

Miks tasuks talvel discgolfi mängida?

Discgolfi tasub mängida alati, olgu talv, suvi või sombune sügisilm. Kui jagada discgolfarid kahte gruppi: alustavad- ja edasijõudnud mängijad, siis alustav mängija, kes ka talvel iganädalaselt mängib, areneb võrreldes teiste alustavate mängijatega märgatavalt edasi. Edasijõudnud mängijale on talv pigem n-ö fun aeg, kus sportlikud tulemused ei ole olulised ning mängima minnakse pigem lõbu, seltskonna ja kerge füüsilise koormuse pärast. Olenemata sellest, kas oled algaja või edasijõudnu, soovitan kõigil ka talvel kettad kätte võtta ning aeg-ajalt nautida talviselt karget discgolfi.

Mida talvel mängima minnes silmas pidada nii raja valikul, varustuse valikul kui riietuse ja jalatsite puhul?

Talvel mängima minnes tasuks enamjaolt külastada lihtsamaid pargiradasid, kus viskepikkused on lühemad. Varustuse valikul tasuks tähelepanu pöörata sellele, et kotis oleks pigem vähem ja kergemini kontrollitavad kettad, mille lennutamiseks on vaja rakendada vähem jõudu ja kiirust, kuna külma ja libedaga mängides on vigastuse oht kindlasti suurem. Riietuse valikul tasub alati eelistada soojust mugavusele, sest üldjuhul viibitakse metsas discgolfi mängides mitmeid tunde. Seega olgu pigem rajale minnes paar kihti riideid rohkem kui vähem, vähemaks saab alati võtta. Jalatsite valikul peaks kindlasti lähtuma sooja- ja niiskusepidavusest, kuna kettad kipuvad aegajalt soovitud trajektoorist kõrvale kalduma ning neile tuleb järele minna ka põlvesügavusse lumme. Lisaks peaks jalatsi valikul arvestama talla haarduvust. Sileda tallaga ning libeda saapaga on metsas väga ebamugav liigelda, samas on ka viskeid palju parem sooritada, kui jalad on kindlalt maas. Kindlasti tasuks mängima minnes kaasa võtta termosega soe jook ning näksimist, sest aktiivne liikumine ning lumes sumpamine kulutab kõvasti energiat.

Mille poolest talvine mäng suvisest eelkõige erineb?

Talvine mäng erineb suvisest kõige enam selle poolest, et ketaste käitumist peale maandumist on aeg-ajalt lausa võimatu ette ennustada, eriti just siis, kui maa on kõva ja jäine ning puudub kohev lumi. Kui enamjaolt oskab edasijõudnud mängija hinnata ketta käitumist peale maandumist ning sellega ka viset sooritades arvestada, siis talvel, kui maapind on jäine ja libe ning korv paikneb veel ka kallakul, võib juhtuda, et ideaalselt sooritatud vise võib peale maandumist libiseda isegi mitukümmend meetrit edasi.

Foto: Silver Saks

Mida talvel mängides veel silmas pidada?

Lumerohkel talvel tuleks kettad varustada lintidega, eriti just alustavatel mängijatel, sest isegi mõne sentimeetrise lumevaiba alla võib ketas end vahepeal niimoodi ära peita, et selle leidmiseks pead talle peale astuma. Mida paksem on aga lumi, seda enam kettad lume alla sukelduvad ning seda keerulisem on neid leida. Lihtsaim ning tõhusaim variant ketaste leidmiseks on umbes 50-100 cm pikkuste lintide kleepimine ketaste peale, sel juhul jääb ketta kadumisel lume alla osake lindist enamjaolt lume peale ning seeläbi on lihtne ketas üles leida.

Jahe ilm üldiselt ketaste lennus suurt rolli ei mängi, kui aga miinuskraadid langevad -10C piirimaile või veel madalamale, siis kipub plastik väga jäigaks muutuma ning seetõttu hakkavad ka mõningad kettad oma lennuomadusi kergelt muutma.

Millised rajad on talvel mängimiseks parimad?

Talvel mängimiseks ja discgolfi nautimiseks on parimad pargid need, kus radade pikkused jäävad valdavalt alla 75 m, viskealadelt on korvid näha ning seeläbi ka kohad, kuhu kettad maanduvad. Ideaalis võiks rajad asuda metsas, kus ei ole avatud radadele iseloomulikku väga paksu lumevaipa.

Kui pole päevasel ajal mahti mängima minna, siis kas saab talvel ka pimedal ajal mängida?

Talv ongi meil pime aeg, päike loojub varakult ning enamus tööinimestest päevast valget aega nautida ei saa. Discgolfareid see aga väga ei morjenda, kuna pimedas discgolfi mängimine on täiesti omaette kogemus. Üldjuhul valgustatakse korvid kas väliküünla või taskulambiga ning ketaste alla kleebitakse LED pirnid. Pimedas, valgustatud korvide ja ketastega mängides avaneb discgolfaritele täiesti uus rada, kus puuduvad takistavad puud ning kettaid neelav lumi. Õigupoolest puuduvad puud ja takistused seniks, kuni sa neile pihta saad, kuigi paljud öist discgolfi mänginud on öelnud, et takistusi, mida ei näe, pole ka olemas.

Mis teeb pimedas mängimise põnevaks?

Pimedas mängimise teeb omapäraseks ka see, et valgustatud ketta lendu näeb väga hästi terve lennu ulatuses ning ketaste otsimisele ei kulu üldse aega, kuna LEDidega valgustatud kettaid on näha väga kaugelt. Võib isegi öelda, et pimedas mängides ei ole võimalik kettaid kaotada. Soovitan kõigil, kes ei ole veel pimedas discgolfi mänginud, selle ära proovida ning võibolla saab sellest teie uus lemmik õhtune tegevus.

HEA TEADA!

Kui otsid discgolfi varustust, siis Sportlandi valikus on maailma parimate brändide – Innova, Discmania ja Prodigy tooted!

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Kevin Amon / Silver Saks / Marion Kull

Back to top button
Close