ELUSTIIL / HEAOLU / KULTUUR

Mõttekoht: väidetavalt ei ole veganlus ilma loomade suremiseta võimalik

Veganlus on maailmavaade ja sotsiaalse õigluse liikumine, mille kohaselt loomad ei kuulu inimestele kasutamiseks. Veganluse eesmärgiks on loomade kasutamise, ebaõiglase kohtlemise ja tapmise lõpetamine inimeste poolt ning loomadele põhiõiguste tagamine: õigus elule, vabadusele, kehalisele puutumatusele ja õiglasele kohtlemisele. 

Austraalia farmer ja endine toidukriitik Matthew Ewans väidab aga oma raamatus “On Eating Meat: The Truth About Its Production And The Ethics Of Eating It”, et veganlus ilma selleta, et loomi üldse ei sure, pole lihtsalt võimalik. Ta toob näiteks oma kodumaa, kus igal aastal sureb 40 000 parti selle nimel, et hoida Austraalia riisisaaki, miljoneid hiiri tapetakse selleks, et ainuüksi Lääne-Austraalia nisu saaks kasvada. Õunakasvatajad võivad tappa aastas kuni 120 opossumit, et oma õunaaedasid kaitsta.

Tasmaania hernekasvatajatel on hernesaagi valmimise nimel luba tappa hirvi ja muid väiksemaid loomi, nende väitel poleks ilma selleta hernest üldse võimalik kasvatada. Ewans ütleb, et tema meelest ei ole põhimõttelist vahet, kas herneste laualejõudmiseks sureb hirv või lihasteigi lauale saamise nimel teeb seda veis. Lähemalt Ewansi arvamusest saad lugeda SIIT.

Kui see kõik tuua oma koduaia konteksti, siis on vaatepilt üsna samasugune. Selleks, et saada maasikaid, me tapame tigusid ja hävitame sipelgaid. Me soovime terveid õunu ja pritsime õunapuid, hävitades ühes sellega ka erinevate muude putukate vastseid. Me püüame mutte, hiiri, rotte, et kaitsta oma aeda ja selles valmivaid vilju. Paneb mõtlema?

Back to top button
Close