LEMMIKLOOM

Neljajalgsed kodus: plekkide, lõhnade ja muude “üllatuste” eemaldamine

Korra hoidmisele hakkab hammas peale igal pereliikmel, kui ta just karvane neljajalgne ei ole. Sellisel juhul peame reeglid kehtestama ja neist kinni pidama me ise. Siin on mõned näpunäited, mis aitavad toime tulla selliste õnnetustega nagu plekid vaibal, ebameeldivad lõhnad või muud koduloomade tembutamise jäljed.

„Üllatused“ ja nendest jäänud plekid vaibal või mööblil

Mõnikord astuvad ka kõige eeskujulikumad neljajalgsed vale käpaga voodist välja. Siis juhtub üllatus üllatuse järel, mida jäävad kauaks meenutama vaibad, mööbel ja muud plekke koguvad kohad kodus. Kiirabi koduse „õnnetuse“ puhul saad osutada järgmiselt:

 1. Eemalda kõik asjad määrdunud kohalt.
 2. Sega kokku soe vesi ja äädikas võrdsetes osades ning lisa sellesse mõni tilk nõudepesuvahendit.
 3. Vala seda rohkelt plekile ning hõõru märja lapiga. Loputa lapp, tee see veel seguga märjaks, hõõru veel plekki ning korda seni, kuni õnnetusest enam jälgi pole.

Äädikas eemaldab plekilt ka ebameeldiva lõhna.

Vanad plekid nõuavad natuke rohkem kannatlikkust.

 1. Vala terve plekk äädikaga üle.
 2. Puista peale soodat, kuni see hakkab vahutama.
 3. Eriti tõsiste plekkide eemaldamiseks võib olla vaja segu peal hoida mitu tundi või terve päev. Kui see on kuivanud, tõmba jäägid tolmuimejaga ära.

Lõhnade eemaldamine

Kodud, kus elavad neljajalgsed, on täis soojust ja… erinevaid mitte eriti meeldivaid lõhnu. Kuid kui teada, kus need ennast peidavad, on olukorda võimalik lihtsasti parandada.

 • Pese regulaarselt looma aset ja mänguasju ning lisa pesuvahendile äädikat, millel on lõhna eemaldav toime, või lõhna eemaldavaid koduseid puhastusvahendeid.
 • Pese kardinaid, padjapüüre, tekke ja muid kodus olevaid kangaid tihedamini.
 • Põranda pesemiseks kasuta kuuma vett ja lõhna neutraliseerivat puhastusvahendit.
 • Vaibale ja mööblile, mida nii lihtne pesta ei ole, pihusta mõnikord vee ja äädika segu. Vaipade puhul võib äädika asemel kasutada ka soodat, kuid kui see on kuivanud, ära unusta vaipa tolmuimejaga üle käia.
 • Puhasta tihti tolmuimeja filtrit ja tolmukotti, milles suure osa mustusest moodustavad tõenäoliselt loomakarvad.

Kui see rutiin on sisse harjutatud, ei pea ebameeldivaid lõhnu maskeerima lõhnaküünalde või õhuvärskendiga, mis ärritavad looma sama palju kui omanikku ennast!

Nõuanded pedantsele loomaomanikule

Parim sõber valmistab vähem peavalu, kui pead kinni mõnest puhtuse kuldreeglist:

 • Kui koer või kass ajab karva, oled ilmselt harjunud elama karvapallide kuningriigis. Täielikult neid vältida ei õnnestu, kuid olukorda leevendab veidi looma sagedane kammimine (loomulikult mitte toas!), hea tolmuimeja ning alati käepärast olev kleepuv karvakoguja.
  Nõuanne kiireks koristuseks: selle asemel, et mööblit käega pühkida, tee seda kummikindaga – nii saad laiali olevad karvad kiiremini kätte.
 • Need kohad, kus loomale meeldib lamada (diivanialune ja -pealne, vaibapealne jne), kata kergesti pestavate tekkidega. Sedasi on loomal mugavam ja samuti kaitsed sa nii pindasid lõhnade ja mustuse eest.
 • Tekita koduukse juurde puhastusnurgake paberkäterätikute, lapi ja veepritsiga. Kõlab nagu kiire kodukoristuse komplekt, kuid sellest on suur abi ka loomaga õuest tuppa tulles! Puhasta kindlasti looma käpad enne tema tuppa lubamist.
 • Hoia alati käepärast varem valmis tehtud ja pihustisse valatud vee ja äädika segu, kui on vaja midagi kiiresti puhastada või lõhna eemaldada. Sedasi oled „üllatusteks“ juba valmistunud.
Back to top button
Close