PERSOON

Silver Seeblum – Piradose kunstniku “S-Boy” tee kunstini

Silver Seeblum (33) on andekas tätoveerija ja seinamaalija, kes tahtis teha Piradose poolse projektijuhina Eesti 100’ks pidustuste aastaks vabariigi kodanikele ühte suurimat ja praktilisemat kingitust. Baltimaade suurimat seinamaali, mille nurjasid linnavõimude- ja nende poliitiliste vastaste räpased võitlused. 

Seda maali käidi vaatamas nii Eesti teisest otsast kui ka üle euroopa. Kanada üks kuulsaim räppar Snak The Ripper käis isegi protesteerimas selle mahapesemise vastu, ning kogu Euroopa Liidu juhtiv ladvik pidas otse selle ees maha aasta suurima sündmuse meie lähiajaloos, mil Eesti oli esmakordselt EL eesistuja maa.

Selle maali kaitseks astus välja nii peaminister Jüri Ratas, linnapea Taavi Aas, linnaheerold Jüri Kuuskemaa kui ka avalikes küsitlustes 89% eestlastest. Auhinnatud Linnahalli arhitekt asus koheselt Silveri leeri ning tuhanded inimesed nõudsid petitsioonis, et muinsuskaitse ja riik laseksid selle seinamaali lõpule viia, et meie linna suurim häbiplekk saaks ühe lähiajaloo suurima kodanikualgatuse korras meie juubeli aastaks kauni pidurüü. Võib arvata, et tegemist oli alles noorte Piradose kunstnike jaoks esimese sellises mõõtkavas toimunud aktsiooniga!

Silveri suured seinamaalid kaunistavad aga ka näiteks ERR Telemaja fassaadi ja Tallinna sadama kruiisilaevade kaid, millest viimasega jõudis ta ka auväärse uusima Euroopa streetarti raamatu kaante vahele.

Kuidas avastasid enda jaoks joonistamise ja tätoveerimise?

Kunsti vast ikka vanemate ja vanavanemate kaudu. Nad olid mullle asjalikud eeskujud, kõik väga head ja asjalikud, töökad inimesed, kellest ma tooks kunsti mõttes esile Käsmu vanaisa. Tema ja vanaema andsid mulle võime iseteadlikult tegutseda. Selles mõttes, et vanaisa osava puussepa, turismitalu perepea, metsamehe, sepa ja küla kõige vanema mehena õpetas mulle loogilist môtlemist ja ennekôike vanamoodsaid lihtsaid otseteid nägema.

Et leida iseseisvalt loovalt lähendes elus palju võimalusi, kuidas hoida meel erksana, kuidas ka igav moment võib piisava aktiivsuse puhul käed ja mõistuse sihitult rändama saata ning seesuguselt inspiratsioonirännakult on võimalik tagasi tulla millegagi, mida saab kutsuda loominguks. Sa tekitad näiliselt tühja koha peale midagi, mis tekitab emotsiooni esmalt eneses ning seejärel teistes. Seda saab teha kõikjal ja ilma teiste abita. Ilma rahata ja sisuliselt ka kellegi loata. Andsid mulle isu hariduse järele õpetades mulle enne kooli loomadega tegeledes lihtsaid põhitõdesid.

Maja taga paksus ilusas Lahemaa looduskaitse ala metsas käies õppisin, et kôige olulisem elus on inimese ja looduse side. Loodust austada. Vanaisa andis tugeva tõuke süsteemsele enesearengulisele mõtlemisele ning praktilisele käsitööle. Ja ma ütleks, et isa jätkas tema õpetuse edasi andmist, olles väga hea maailma asjade seletaja. Ja nüüd isana saan aru, et seal juures oli väga oluline ja meie perele omane äärmine põhjalikkus. Ja lisaks luges ta mulle muinasjutte, mis näitas, et on võimalik ligi pääseda teiste kujutlusvõimele. Lugesin väiksena tohutult. Ema, tädi, vanaema ja Sangaste vanaisa poolt on praktiline kunsti keskkond.

Muusikaalsete inimestena näitasid nad kui oluline on ise momendi kasutamine ja sisustamine, lõbusus. Vanavanematelt sain palju teadmisi. Isa seletas maailma nagu vanaisa. Emaga aga sain reaalselt käsitsi kunsti teha. Tänu temale sain ma lõpliku tõuke ennast iga taiesega üllatada ja endalt enam soovida, sest ta oskas käepärastest vahenditest luua ruumilisi maale, õpetas kuidas on võimalik lihtsalt värvidega mõjutada tuju, kuju ja keskkonda. Ma pean neid kôiki enda eeskujudeks. Nad olid suurepärased oma maailma edasiandmise kunstis. Mul on vanem õde ja kolm venda, me kôik loome midagi. Kes teeb ilu, kes teeb lõhnu ja maitseid, kes teeb ruumi, ja kes täidab selle liikumisega. Nende kõigi ja osaliselt majandusliku olukorra ning maailma sündimise momendi tõttu hakkasin ma ise endale mänguasju tegema, vanematega ehitama, vendade ja õega oskasime kõigest midagi huvitavat luua.

Vihmaste ilmadega ja igal vabal või hõivatud momendil hakkasin ohjeldamatult lugusid joonistama. Tattoo on loogiline jätk maalimisele, joonistamisele ja käsitöölise mentaliteedile. Tattoo on tulnud sõpradelt, kes kõik on väga loovad inimesed. Ja nüüdseks ka ühtne pere, kelle edasiviivaks jõuks on looming. Tattoo on kôige inimeselähedasem kunstiliik. Maailma vanimaks dateeritud inimsäilmelt leiti nahalt tattood. See ja koopamaalimine on ürgsed. Ma olen ürgmees järelikult, haha!

Sul on väga lahe artistinimi, kust see tulnud on?

Minu artisti nimi tuli tugevast grafiti huvist 90’date lõpus, 10 aastat enne tattoodega alustamist. See sisaldas mu lemmiktähte ja sümboliseerib igavesti minu sisemist noorust. S-Boy. Ja maalin grafiti crews nimega EK53, Pirados Customs.

Lisaks tattoodele olen ma elu lôpuni mees, kes kujundab linna seinu, teen asju, mis ei mahu galeriidesse ja millest pole võimalik mööda minna neid nägemata. Olen teinud seda juba 1999. aastast, ehk siis kohe järgmisel aastal täitub 20 aastat. Olen maalinud väga palju töid üle Eesti ja ka välismaale. Hästi palju meelelahutuskohtade kujundusi, filmidesse, kodudesse, suurtesse kaubanduskeskustesse, poodidesse, reklaamide jaoks, muudikavideote jaoks, kehadele, tsiklitele asfaltile, näidenditese ja muusikali. See nimekiri jätkub pikalt.

Mulle meeldib ka maalida, graveerida, ehitada, kujundada, digitaalselt kujundada jne- jne. Ma mõtlen koguaeg midagi uut välja, mis elu põnevamaks teeks ning võtan vastu igasugu ülesandeid, mida teised võimatuks peavad. Pidev nõudlikkus iseendalt ning kasvavas tempos eneseületamine. Näiteks sel suvel maalisime sõbraga silikaat telliskividest maja palkmajaks. Sest see oli lihtsalt nii ulme plaan. Ja selgus ka, et sellist asja pole enne nähtud. Haha! Tehtud!

Kaua sa tattoodega tegelenud oled? Oskad sa hinnaguliselt öelda, mitu tattood sa teinud oled?

Ma alustasin aastal 2009. Big Mora, mu sõber kutsus mind enda ja Rene loodud Pirados stuudiosse kaaskunstnikuks. Meie olime algupärased kaks, kellele lisandusid järjest sõbrad. Stuudios üheskoos inimese tervishoiu seisukohtade jagamine segunes mu eelneva meditsiini huviga ja ühiselt tekkis nagu mingi nahakunsti tsunft.

Nüüdseks oleme üks ühtsemaid ja stabiilsemaid, sealjuures vanimaid järjest tegutsevaid tattoo-stuudioid Eestis. Selline üksteise nõu austamine vabastas mind ängistavast kodus katsetamisest ning on nagu rituaal, mis seguneb individuaalse kunstitunnetusega. Iga päev loome 100 aastat kestva kunstiteose, mis ei kao enne, kui meie hing ta maha jätab. Kõige püsivam võimalik investeering iseendasse maailmas. Kõik muu on kaduv.

See oli mu tätoveerimise kümnenda juubeliaasta eelne kokkuvõte praegu. Ja mul on 97% kõikide tattoode kujutised, shabloonid millega nahale kannan eeljäljendi, alles. 2019. aastal loen kokku! Siis võite minult küsima tulla, kui endiselt huvitab.

Kas on juhtunud ka, et tätoveering sassi läheb? Kuidas siis edasi tegutsenud oled?

Sassi minemine on ju hetkeline paanika ja vihane pettumus kui eelnevalt plaanitu 100%’line täitumine tundub mingi muutuja tõttu ühtäkki vôimatuna. Ma lihtsalt ei paanitse, ma arvan. Seega mulle ei meenu hetkel küll ükski sassi minemine endal. Ma olen põhjalik ja ettevalmistuja tüüp. Ega eriti ei kujuta ette ühtegi parandamatut olukorda. Kui inimene tôesti järsku võpatab vms, siis ju ma keskendunult tegelikult näen seda ette, kui ta närviline on või niheleb.

Ma alati julgustan ette hoiatama ja kutsun üles ettevaatlikusele, et muidu ma pean lihtsalt kauem tegema. Ja et kustutada inimeste sensatsiooni huvi siis ma ütleks, et iga niiöelda viga on võimalik korda teha. See on iga professionaali oskus nr 1. Loominguline inimene, kes ei ole tühipaljas laenloomingu produtsent, oskab ise pilti luua ja arendada. Me ju sulatame pilte omavahel kokku, sobitame visuaalsete trikkidega kehal nii, et mitte miski ei ole juhuse hooles.

Kes keerab midagi nässu, ega oska seda enda kasuks pöörata, pole tegelikult ka kunstnik, ega tohiks enam teisele inimesele kahju nahale teha. Olen muidugi vigasid palju näinud, aga cover-up aitab selliste mineviku vigade kaotamise puhul ja inimese eneseväärikuse, enesekindluse taastamine on selles kunstivaldkonnas igapäeva praktika, mis näitab kunstniku väärtust omaette.

Kas mõni klient on ka pärast oma tätoveeringut kahetsenud ja tagasi tulnud?

Kui ta tagasi tuleb, siis tahab veel. Üldiselt. Aga minult küsitakse siiamaani seda aeg-ajalt ja ma ei ole ausaltöeldes kunagi kuulnud, et keegi midagi kahetsenud on. Ma kuulen pidevalt, kuidas kahetsetakse nooruse lollusena tehtud aeguva väärtusega pilte vôi loosungeid ja ma siis pigem olen hästi kriitiline ja abivalmis, et luua katteks, peiteks miski,mis inimest universaalselt esindab või iseloomustab ja rõõmustab.

Pisut nagu psühholoog, kes alustab vea tegemise hetke hullusest ja jõuab selle mina-pildini, kes ollakse tänapäeval. Mina siis realiseerin inimese tegeliku olemuse ja esteetika koosmõjul millegi, mis oleks visuaalselt sobiv ja ajatu.

Kas sa joonistad kehale kõike, mida klient soovib või jätad endale õiguse ka teatud töödest keelduda? Miks ja too palun mõni näide.

Nojah, ikka saan ju keelduda. Ma ei ole otseselt printer ega mingi klienditeenindaja. Ma olen kunstnik. Pealegi selline, kellele ei meeldi alla anda ega vaikida, kui ma näen, et miski ei ole õige. Ma pean olema tolerantne, jah, aga ma ei pea midagi tegema. Üldiselt ma suhtlen äärmiselt kannatlikult ning kokkuleppeni. Vajadusel olen väga aus, üldiselt on see inimeste jaoks üllatav, kuna seda kohtavat harva väljaspool meie stuudiot.

Me ju ei saa oma arvamust kellegi teise kehale peale suruda. Nii teeb vaid ignorant ja ebaviisakas inimene. Me pole nii meeleheitel, et kõike teha, aga me oleme piisavalt professionaalid, et põhjendada, seletada kasvõi tundide viisi ja kindlasti on meie stuudio selline koht, kus ei keelduta põhjendamata, vaid alati leitakse tee, mis rahuldab mõlema osapoole nägemusi.

Kas sul on ka endal tätoveeringuid? Kelle tehtud, millal?

On ikka, käel. Minule on teinud mu enda stuudio kunstnikud. Usaldan lihtsalt neid kõige esimesena. Mul ei ole tungi ennast emotsiooni ajel välkideid täis kritseldada, vaid pigem minu puhul määrab vist ka see palju, et mul on nii palju tööd, et ei jõuagi endale väga mõelda. Pigem teistele kunsti loomisest vabal hetkel hangin ma uusi kogemusi ja emotsioone olles perega. Aga mul on mitmeid plaane, mille teostamisega juba varsti pihta hakkame!

Kust läheb sinu jaoks piir, kui tätoveeringuid liiga palju saab? Kas 99% ulatuses oma keha värvida on normaalne?

See on iga ühe enda asi. Mina lihtsalt olen nooremapoolse inimese puhul pigem keeldunud näo ja kaela jms rajumate nähtavate või inimese olemust muutvate piltide teostamisest kui ülejäänud kehal veel 90% tühjus on. Need aga, kellel juba on suur osa kehast kaetud saavad ise ka aru, mida tahavad.

Kas tätoveerimisega elab Eestis ilusasti ära või tuleb lisaks ka teisi asju teha?

Elaks küll, kuna kuulume nn murrangulisse koolkonda, kus tabu teemast sai kunstiliik. Me saame vabalt öelda perekondlikel üritustel, millega leiba teenime. Aga ausaltöeldes olen ma liiga uudishimulik inimene, et ainult istuva tööga tegeleda. Seepärast on mu nr. 2 prioriteet tattoode kõrval praegu loodava värvistuudio valmis saamine, kuhu tuleb mul sõbraga värvipood nimega Sprayer. Ja sellega ühendatult ka mu elu esimene korralik maaliateljee.

Nii maalimise kui kõige muu teostamise jaoks loon tingimusi, mis on kättesaadavad kogu Piradose kollektiivile. Loodetavasti näete juba peagi live ülekannetest, kuidas meil seal lugematud teosed valmivad. Maalid, skulptuurid, videod, animeeringud, mootorrataste-, rulade, -rataste ja muude objektide maalingud, graveeringud jpm. Sellest tuleb meile suurepärane vaheldus. See on mu nägemuse visualiseering igas môttes.

Mulle meeldib vaheldus kasvõi mõõdukal määral. See on loova töö puhul väga oluline, et inimene ei mandu ega satu mugavustsooni, ega tee oma tööd negatiivse väsinud emotsiooniga. Vaheldus on kunstnikule suurepärane. Küll varsti kuulete ja näete, mis ilmaime see meie maalistuudio hakkab olema. Sinna poodi tasub niikuinii igal värvidega tegeleval kunstnikul varsti ise uudistama tulla. Kuna tugineme oma kogemustele ning teeme poe, kus on kõik vajalik olemas.

Mis on olnud kõige keerulisem ja aeganõudvaim joonistus, mida sa teinud oled?

Tattoo puhul ma teen aina keerukamaid töid,aga ühe sessiooni pikim kestvus on vast 14h. See on lihtsalt siis kui pole võimalik pikka aega uut kohtumist kokku leppida ja klient on mu enda tuttav. Ja loomulikult oli see sellisel perioodil, kus mind keegi koju ei oodanud. Aga üldises plaanis on võimalik osade kaupa suuri asju teha ja siis teen mingi kindla osa üldkavandist. See on igapäevapraktika ja kliendiga kokkuleppel. Kuna tattoo raamiks saab vaid kehapinna suurus olla, siis ma ei oskagi öelda, mis see suur töö on.

Mõnele teen pool kätt lühikese aja jooksul, teisele tervet selga jne. Lõppude- lõpuks on nad kõik kokku vaja viia, seega on kõik nagu üks panoraamteos.

Kuidas sa ennast tunned, kui su töö kas eemaldatakse või lastakse üle teha? Mõjutab see sind üldse kuidagi?

Pole kordagi kuulnud, et keegi oleks mu töid üle teinud või laserdamas käinud. Ausalt ka.

Mida soovitad inimesele, kes plaanib oma esimest pilti. Kaua peaks üldse tattoo tegemist kaaluma jne?

Esiteks ei soovita oodata, et väikseima hinna eest saab maailmatasemel kunsti. Kunstnik, kes küsib keskmist või sellest kõrgemat hinda, on tegus, keda motiveerib just tema kujundatud hind. Kellel vähegi silma on- saab aru, kas see tattoo on väärt sellist summat. Kes ikka odavalt teeb, seal on ka pahatihti üldse eluliselt hakkama saamiseks odavamad vahendid. Muidu ju lihtsalt teedki materjalide tasu eest. Loomulikult saab suurepärane kunstnik ka natuke kesisema varustusega hakkama, aga selleks peavad vajalikud teadmised olema.

Soovitan valida kunstniku tema tööde põhjal, need peavad sulle kohe meeldima. Ja kellegi, kelle hind on kujunenud nõudlusest ja sellest kunstilisest- ja tehnilisest väärtusest sõltuvalt. Kõrgem hind hoiabki teatud mõttes kliendibaasi sellise, et need inimesed on ka valmis kvaliteedi nimel väärilist tasu maksma, mktte ei lähe eluaegset asja tegema kõige kahtlasemasse odavamasse kohta.

Hea kunstniku tunned ära selle järgi, et tema pildid ei tuhmu ebakvaliteetse tindi tõttu tundmatuseni, tal on steriilne keskkond oma kodust eemal. Sest sellist asja peab tegema ikkagi nõuetekohaselt puhastatud ja liigse eraasjade juuresolekuta. Ilma koduloomadeta, isiklike asjadeta ruumis, kus ei ole nurgas keegi sõber konjakiklaas näpus või samal ajal korteripidu, mida käib kolm korda politsei laiali ajamas. Korralikku kunstniku soovitavad paljud ja ta suhtleb viisakalt. Kuulab ära kliendi soovi, ideed.. võtab arvesse piltnäidiseid, mille klient kaasa on võtnud. Ilmub alati kohale kui aeg on broneeritud, teeb tööd puhanuna ja kaine peaga. Võtab vastutuse ju eluks ajaks.

Korralik kunstnik seletab kogu protsessi ilusti lahti ja jagab lahkelt soovitusi ning nôuandeid. Soovitan pildi osas valida esialgu mingi varjatuma piirkonna, et saada teada oma valulävi. Vastavalt sellele siis teab ka suuremaks pildiks valmistuda. Kindlasti ei soovita oma hetke lemmikbändi või kallima nime teha lasta. Ega soovita ka proovida sarnaneda oma iidoliga kopeerides tema tattoosid.

Üldse soovitaks pigem natuke suuremalt mõelda. Midagi aegumatut ja muutumatut. Midagi, mis seostuks sellega, mida aeg ei saa muuta. Ja soovitaks korralikult läbi mõelda, lisaks valida kunstnik, kes oskab ka ise joonistada ja ideed täiendada. Kui oled saanud kavandi kunstnikult eelnevaks tutvumiseks siis näita seda oma kõige kriitilisemale sõbrale, mitte sellele, kes kõike kiidab. Kriitiline sõber ütleb kohe ausalt nii nagu seda iga võõras näeb!

Silveri saab kätte kirjutades vôi helistades Pirados stuudiosse, fb: Silver Seeblum, @sboypirados (fb kunstniku lehe leiab nii otsingust)… instagramis @silverseeblum
Külasta ka Piradose poodi T1 kaubanduskeskuse 2.korrusel
www.piradosbrand.com

Foto: Erakogu


WOWEesti.ee lehel ilmunud materjali refereerimiseks, kopeerimiseks või muul viisil kasutamiseks palume tutvuda kasutustingimustega.

Back to top button
Close