MEELERAHU

Söögiisu ehk emotsionaalne vajadus

Kõik sinus on täiuslik ja terviklik. Kas sa oled tundnud oma elus perioode, kus sul on mingi konkreetse toiduaine vastu vastapandamatu isu, millest ei saa küllalt ? See tegelikult ei näita seda, et sul oleks midagi viga või et sa oleksid nõrk. Kogu sinu keha ja sealhulgas ka söögiisu, näitavad sulle sinu meeleseisundit. Kui sinu vaimne ja emotsionaalne kütus on otsakorral, siis süttivad sinus koheselt hoiatustuled.
Näljatunne on märk, et ” Vajan rohkem meelerahu ”. 

Enne, kui loomad jäävad talveunne, siis nad koguvad oma naha alla täiendava rasvakihi. Samamood on ka inimestega. Inimesed, kellel on lisakilod, on vaimses talveunes ja nende tõeline potentsiaal on uinunud. Kehakaal on kui kaitsebarjäär nende jaoks, kes tajuvad ohtu ja puudust maailmas, mis on tegelikult tulvil turvalisust ja küllust. 

Inimesed üritavad oma söögiisu tappa väliste jõududega, milleks on dieedid, pulbrid ja tabletid. Kuid paljud peavad tõdema, et see toimib vaid lühikest aega. Tegelik saladus on see, et väliste jõudude asemel on tegelikult vaja sisemise lähenemisega söögiisu tervendada. 

See ei ole mitte mingisugune juhus, kui sul on isu mingi konkreetse söögi järele koguaeg. Isu tekib sellise toidu järele, mis meie lootuste kohaselt peaks pakkuma meelerahu. Isud tekivad kahel kindlal põhjusel: 1) Soovist end emotsionaalselt paremini tunda või 2) vajadust muuta energiataset. Me soovime tunda ennast kas särtsakama või rahulikumana, leebema või julgemana. 

Kõhutunne 

Kõht on emotsioonide keskus. Seal tunneme hirmu, ärevust, viha ja armastust. Arvatavasti oled kogenud vähemalt ühte neist tunnetest:
– Muretsesid iivelduseni.
– Olid tähelepanu- või armunäljas.
– Sul oli kellestki ” kõrini ”.
– Keegi üritas sule valesid ” sisse sööta ”.
– Tundsid, kuidas sul ärevusest kõhus keeras.
– Olid nii armunud, et söögiisu kadus.
– Mõistsid midagi tänu intuitsioonile ehk kõhutundele. 
– Tundsid, kuidas sul hirmust või ärevusest kõhus pistab.
– Olid näljane, sest tundsid igavust, üksindust või stressi.
– Olid närvis, et süda läks pahaks või kõht hakkas valutama.
– Sa ei suutnud ebameeldivat olukorda ” alla neelata ” ega ” seedida ”.

Kõht on Universumi tarkuse ja inimliku kogemuse vahel. See hõlmab miljonite aastate pikkust tarkust. Selle hääle kaudu inimene tunneb ära, kas ta käitub ausalt, millise karjäärisuuna ta peaks valima, millise maja ostma, kellega abielluma jne. 
Kui me kuulame oma kõhutunnet, siis saame vastutasuks meelerahu. Kui kõhutunne näib hirmul olevat, siis vohmime sisehääle summutamiseks kõikvõimalikke aineid, näiteks toitu ja alkoholi. 

Seda nähtust on kindlasti nii mõnedki elus läbi teinud. Toon näitena olukorra, kus tegemist on noore perekonnaga, kellel on rahalised raskused. Nähakse palju vaeva, et toita pere ära ning maksta maksud. Stress ja hirm aga samal ajal tekitavad suhtes omavahel mitmeid tülisid. Mehel on hirm, et naine jätab ta ühel hetkel teise mehe pärast maha, kuna ta ei tule perega toime ja sellepärast korrutab pidevalt oma naisele, et too on paks, inetu, rumal ja väärtusetu. Lõpp tulemusena hakkab naine seda juttu uskumagi. Mehe valed hüpnotiseerisid ja veensid naist, et ta pole enam midagi väärt. Naine aga näeb unenägusid, kus ta elab õnnelikku ja täisväärtuslikku elu, imelises ja harmoonilises kehas. See on tema kõhutunde hääl, mis talle annab informatsiooni tegelikkusest ning täna see naine sellist elu ka elab nagu ta tookord unes nägi.

Kui sa hakkad kuulama oma sisehäält, näidatakse sulle unistuste täitumiseks kätte õige suund. Kui me oma elus valime vale suuna, siis seda sellepärast, et me ei ole kuulanud oma sisehäält. Kõhutunne juhatab meid läbi tagasilöökidest ja raskustest. Kõva töö ja palvega saab inimene täita kõik oma unistused. Kui inimene ei kuula oma sisehäält siis kaob meelerahu ja tulemuseks on meeletu isu. Sellele järgneb nõiaring, mille tulemuseks on ülesöömine. Kõhuhäält kuulates täidad sa kõik oma vajadused ja eksimine on võimatu. Kui meel on rahunenud ja rahul, siis pole põhjust üleliia süüa. Kõhutunde kuulamine saadab sinu elus korda imesid! 

Isud räägivad paljust

Loomulikult läheb iga inimese kõht tühjaks aga normaalse söögiisu ja pühadeaegsete söömisorgiate kõrval on olemas veel lakkamatu, tüütu ja kogu olemust vallutav vastapandamatu söögiisu. Painav söögiisu on obsessiivne isu kindla toidu järele. ee erineb tavalisest näljatundest ja seda saab leevendada parajasti külmapist leiduvaga. On kindlad mõtted ja ihad mingi kindlat tüüpi toidu järele. Tegemist on isuga, mis ei võimalda vabalt valida, kas süüa või mitte. Isu valitseb inimese üle aga mitte kellelegi ei meeldi ülemvõimu all olla. Kui taltsutada oma isusid, siis kaob ebatervislik toitumisviis.

Isud tulevad sageli rahuldamata jäänud põhivajadustest rõõmu, põnevuse või armastuse järele – need on tunded, mida peetakse ”normaalseteks” ja isetervendavateks. Inimesed söövad, et uinutada endas ebamugavaid emotsioone. 

Isudega seotud emotsionaalsed teemad langevad tavaliselt ühte neist kategooriatest:
– stress, pinge, ärevus, hirm või kärsitus. 
– depressioon või kurvameelsus
– väsimus, energiapuudus
– rahuldamata vajadused rõõmu, mängu, põnevuse ja meelelahutuse järele ehk palju tööd ja vähe rõõmu. 
– iha armastuse, kiindumuse, tunnustuse ja romantika või seksuaalse rahulduse järele. 
– viha, põlgus, kibestumus või pettumus. 
– tühjus, ebakindlus või igatsus lohutuse järele. 

Söögiisude tähendused:

a) Šokolaadiisu – armastusenälg 
Šokolaad sisaldab samasugust keemilst ainet nagu aju toodab siis, kui inimene on armunud. Fenüületüülamiinil on nii ajus, kui ka šokolaadi sisalduses samad omadused. See mõjutab meeleolu nii võimsalt, et kunagi on see kuulunud isegi retseptiravimite hulka. Selle üks peamisi komponente on MDMA. Nüüd müüakse seda ainet tänaval kui ecstacy’t. See aine tekitab eufooria tunde. On öeldud isegi, et kui ühte tuppa panna kaks omavahel olevat vaenlast ja mõlemale and MDMA’d, siis kahe tunni möödudes on nad käest kinni ja parimad sõbrad. 
Neli põhjust, miks himustatakse šokolaadi ( eriti naised ):
1) armastus ja kiindumus on naistele ääretult tähtis ning šokolaad loob tunde, et sind armastatakse, hoitakse ja mõistetakse.
2) isusid käivitavad hormonaalsed kõikumised menstruaaltsükli ajal.
3) naised otsivad leevendust depressioonile rohkem kui mehed, ja šokolaad on suurepärane, olgugi ajutine antidepressant. 
4) naised, kes on liigapalju ettevõtnud ehk harrastavad ülinaise eluviisi, kasutavad šokolaadi mõnikord ka selleks, et oma jõuvarusid taastada. 
Mehed, kes on šokohoolikud, tunnevad ka suuremat vajadust armastuse, pere ja abielu järele. Šokoholism on ksendamine armastuse, läheduse ja romantika järele. Šokolaad on armunäljas inimeste jaoks täiuslik antidepressant. 

Šokolaadiisu ravimine
Hakka endasse suhtuma nii nagu oleksid maailma kõige erilisem inimene. Õpeta oma partnerile, millega oled valmis suhtes leppima ja millega mitte. Ole armunud ellu ja tunneta oma kõhus liblikaid. Kui tunned, et armastust hakkab nappima, siis mine vaiksesse kohta ja pööra jäägitu tähelepanu oma kõhule. Kasvata ” liblikad kõhus ” tunnet teadlikult. Su süda muutub pehmeks ja soojaks. 

Sisenda endale:
– Olen armastust väärt. 
– Olen armastus ja armastus kiirgab läbi minu. 
– Olen läbi ja lõhki armastusest tulvil.
– Tunnen üle kogu keha õndsust.
– Olen armastusväärne ja armastatud just praegu. 
– Tõmban enda ellu armastavaid inimesi. 
– Mul o armastavad, helded ja taktitundelised sõbrad.
– Väärin armastust sellisena nagu olen.
– Palun suhetest seda, mida vajan. 

b) Piimatooted – antidepressant
Piimatoodete koostisosadest leidub antidepressante. 
– Juustus suurel hulgal leiduv vasoaktiine aine türamiin toimib ergutina. 
– Piima põhikomponendil koliinil on kehale rahustav toime.
– Veel üks piima peamistest komponentidest on L-trüptofaan. Koos süsivesikuga käivatb see aju keemilise aine serotoniini tootimise. See tekitab mõnusa heaolutunde. Levinumad piimatoodet-süsivesikute kombinatsioonid on jäätis, maitsestatud jogurt, pitsa, natšod juustuga ja juusturohke pasta. 
– Piimatooted tõstavad energiataset ja parandavad tuju ning kreemjas tekstuur mõjub lohutavalt. 

Kas sa oled teadlik sellest, et ravita jäänud depressiooni korral võib emotsionaalsest haigusest välja areneda vähk. Kuna vähk võib osutuda surmavaks haiguseks, siis ei tohi depressiooni mitte mingil juhul ignoreerida! Kui sul on kunagi olnud enesetapumõtteid või soovid kaduda teadmatusesse, siis peaksid kindlasti pöörduma arsti poole! 

Depressioon võib inimesel tekkid ka mineraalainete –  või vitamiinipuudusest. Foolhappe puudus kehas võib tekitada depressiooni. Samuti võivad depressiooni tekitada segadus ja vastandlikud tunded. Kui paberi peal oma mõtted läbi töötada, siis võib segadusttekitav ebaloogiline idee sulle äkitselt kohe silma hakata. 

Sisenda endale
Olen kaitstud ja hoitud
Luban endale puhkust
Kõik mu vajadused saavad rahuldatud just praegu
Võin rahulikult valvsust vähendada
Lasen oma tõelisel minal särada. 

c) Soolased näksid – stress, viha ja ärevus
Krõbe tekstuur võimaldab katartilisel moel vabaneda lõualuusse kogunenud pingest. Iga krõmpsuva suutäiega vabaneme pingest ja maandame viha. Rahustavalt mõjub isegi krõmpsuv heli, mis tuletab meelde tükikesi purustavate hammaste jõudu. 
Tegemist on stressisöömisega. Mida rohkem inimene on stressis, seda rohkem hakkab inimene näksima kõvasid näkse. 
Uuringud näitavad, et ülesöönud noored on 250 korda rohkem läbi elanud oma elus stressiolukordi, kui ende normaalse isuga eakaaslased. Stress tekitab söömishoogusid ning see toob endaga kaasa ülekaalulisuse. Lisaks on suurem stressisöömine naistel kui meestel. 

Inimesed kipuvad pingelistest olukordades sööma rohkem sellepärast:
1) et meie tähelepanu on hajutatud 
2) et stressi korral hakkab keha tootma valuvaigistavaid opiaate. Need opiaadid stimuleerivad ka ülesöömist. 

Sisenda endale
– Mu keha on pingest vaba
– Annan andeks endale ja teistele
– Vabastan end süütundest
– Hoolitsen enda eest laitmatult
– Mul on armastavad, hoolvad ja heded sõbrad

d) Vürtsikad toidud – põnevusjanu
Väga võimalik, et igatsed põnevust ja suurt intensiivsust ka tööelus, armastuses ning mujal. Kui elu sulle piisavalt närvikõdi ei paku, siis võib sellest tulenev pettumus kasvada üle vastapandamatuks isuks vürtsika toidu järele. kalduvust elamuste otsimisele mõõdetakse vastusega küsimustele, mis puudutavad valikuid kõrge ja madala aktiivsuse ning ohu ja turvalisuse vahel… Elamuste otsimist on seostatud mitmesuguste käitumismustritega, sealhulgas kalduvusega kuritegelikule käitumisele. Uuringute põhjal on suurim isu vürtside järele ülekaalulistel naistel. Vürtsika toidu armastajatel on tugev soov kogeda muutusi ja midagi uudset – panna end proovile eksootiliste söögielamustega. 

Sisend endale
– Aega on külluslikult ja ammendamatult.
– Mul on piisavalt aega, et kõigi oma vajaduste eest hoolitseda.
– Täidan oma unistusi just praegu.
– Ükskõik mida pähe võtan – selle saavutamiseks on mul vajalikku tarkust ja loovust.
– Kuulan ja järgin oma sisehäält.
– Olen väärt elama sellist elu nagu soovin.
– Hoolitsen selle eest, et minu vajadused põnevuse ja ergutuse järele oleksid rahuldatud. 

e) Isu jookide järele – üles-alla energiatsüklid
Nii nagu toiduained, siis ka joogid sisaldavad suuremas osas meeleolu mõjutavaid aineid, mis annavad leevenduse erinevatele emotsionaalsetele vajadustele.

1) Gaseeritud joogid ja limonaadid
Näiteks dieetkoola sisaldab kofeiini ja kunstliku magusainet, mis on värskendav ja täidab ka kõhtu. Magusaine sisaldab aminohappet, milleks on aspartaamhape ja fenüülalaniin. Tegeist on ergutavate ainetega ning lisaks sellele tekitavad need tegelikult ka söömishoogusid. Üritatakse leevendada söömishoogusid.

2) Kohvisõltlased üritavad eranditult piitsutada väsinud hobus – see tähendab iseennast! nad on murdumas soovimatute kohustuste koorma all ning püüavad ülitihedas ajagraafikus leida hetki energiavarude täiendamiseks.

3) Alkohol on erguti aga samas ka tugev depresant. Alkohol tõstab ajus ajutiselt serotoniini taset. Kroonilistel joojatel on serotoniini tase madal. Alkoholi vastu tekitab isu viha, depressioon, lein, üksindus ja häbi. 

Alkoholi ja dieetkoola liigtarvitamist võib põhjustada ka armunälg. 

Sisendus endale
– Mul on küllalt energiat, et kõik soovid ellu viia
– Palun teistelt abi ja saan selle
– Armastan ennast just sellisena nagu praegu olen
– Tunnustan kõike head enda elus
– Vabanen vajadusest kiirustada
– Andestan kõigile minevikust pärit valuallikatele ja lasen oma olemusse naudingu. 
– Võin end lõdvaks lasta ja oma vaistu usaldada.
– Võin end valvsusest ja katsemüürist vabanenuna lõdvaks lasta. 

f) Pähklid – lõbujanu
 Pähkliisu väljendab rahuldamata vajadusi lõbu ja naudingute järele. Nii pähklites sisalduvad keemilised ained kui pähklite tekstuur leevendavad üldjuhul rõõmutut elu elavate inimeste lõbujanu.
– Pähklites on palju rasva, kuid rasv maskeerub tühjus- ja üksindustunnet, muresid või rahulolematust.
– Pähklid on krõbedad ja seetõttu ideaased stressisööjatele.
– Pähklid võivad pakkuda ka pehmet rahustust turvatunde otsijale. 
– Mõnikord on pähklid väga tugevasti maitsestatud. See sobib närvikõdi otsijale.                     .
– Pähklid šokolaadis pakuvad väljaelamis võimalust.

g) Riis, sai ja pasta – lohutavad ja rahustavad
Nende tekstuur, maitse ja neis sisalduvad meeleolu mõjutavad omadused on eriti meeltmööda stressis, pinges või hirmunud inimestele.  Sellised tunded tõstavad inimese kehas tärklise isu. Eriti hirm ja pinge. 
* Kui inimene on pinges, siis eeldab keha, et ta on ohus ja tuleb käivitada valuvaigisti tootmine.
* Aju toodab ülemäära kortisooli, et igasugust võimalikku valu tuimestada.
* Kortisool omakorda aktiveerib ajus keemilise aine neuropeptiid-Y ( NPY ) tootmist. See aine on peamine tegur, mis isusid süsivesikute järele tekitab ja kaotab. 
* Liigne kogus NPY-d käivitab isu süsivesikute järele. 
* Kui inimene tekkinud isule reageerib, on suurem tõenäosus, et ta võtab kaalus juurde. NPY ja kortisool, mis jätkuvalt usuvad, et keha võib olla ohus, käsivad keha igast üleliigsest rasvagrammist kinni hoida. 

Pinge muudab ka kehast rasvast vabanemise raskemaks!

Sisendus endale
– Kõik mis kaotan, asendatase automaatset millegi uuega. 
– Olen lõdvestunud ja usaldav just praegu.
– Saadan oma pinged Universumisse.
– Armastus ümbritseb mind just praegu.
– Armastuse allikas on alati minu sees ja minu ümber. 
– Mul on piisavalt aega, annet ja energiat, et kõiki eesmärke ellu viia. 
– Mul on armastavad sõbrad, kes mind lohutavad. 

h) Küpsised, koogid ja pirukad – igatsus kallistuse, naudingu ja rahustamise järele
Sarnane grupp eelmisele, kuna ka see grupp sisaldab rohkesti süsivesikuid, mis toodavad rahustavaid emotsioone. Nende närimist vajav, samas pehme tekstuur toimib söödava kallistusena. Isu küpsiste, kookuide ja pirukate järele väljendab küll igatsust lohutuse järele, kuid see isu annab märku ka vastumeelsusest mingi tegevuse suhtes ja see sarnaneb tunnetele, mida kogeb ema kallistuse järel igatsev haiget saanud laps. 

– Paranda enda enesehinnangut. Kaitse ennast negatiivsuse eest. Väldi igasugust negatiivset sisekõnet. Alateadvus usub iga sinu enda kohta öeldud sõna. Ära lase ka teistel oma sõnadega ennast maha teha. Hoolitse oma keha eest ning kallista iseennast. 
– Premeeri end meeleheaga, mis ei ole toit. Me kõik vajame aegajalt oma õlalepatsutust. Osta omale koogi asemel mõni vajalik raamat või mine puhkama reisile. 
– Väldi must-valget mõtteviisi. Kõik – või – mitte – midagi mõtteviis on seotud ka obsessiivkompulsiivsuse ja mitmete sõltuvustega. 

i) Kompvekiisu – magus erutus, preemiad ja meelelahutus
Magusaisu on tulnud inimestele kaasa juba sünniga. Imikute kaasasündinud magusaisu on uurinud paljud teadlased. Imikud eelisavad magusaainega piima ilmselgelt veele. Inimlik magusaisu on pärit meie esivanemate ajast. Samamoodi on see ahvidel, kes eelisavad puuvilju. Magusad puuviljad on energiaallikaks ning magusaisu on ellujäämis instinkt. 

Kuidas vabaneda kommiisust:
– Puuviljad aitavad üle saada kommiisust. Aga osta kindlasti oma puuvili usaldusväärsest kohast.
– Hoia puuvilja käepärast.
– Valmista puuviljast maiuspalasid.
– Proovi külmutatud puuvilju.
– Väldi kiusatust liialdada rasvatute maiustustega.
– Analüüsi oma kommiisu. 
– Vaata tuha all hõõguvatele emotsioonidele otsa.
– Ära hoia maiustusi nähtaval ega kergesti kättesaadavas kohas.  
– Luba endale mõõdukas koguses kompvekke.

Sisenda endale
– Aeg on piiramatu ressurss.
– Mul jätkub energiat kõigi eesmärkide saavutamiseks. 
– Kuulan oma sisehäält ja elan vastavalt sellele.
– Usaldan oma vaistu, mis mind suunab ja juhib. 
– Võin muretsemata puhata ja meelt lahutada. 

j) Rasvased toidud – tühjuse täitmine
Inimesed, kellel on vastapandamatu isu rasvastetoitude vastu elavad praktiliselt kiirtoidu restoranides. Rasvane menüü nagu hamburgerid ja friikartulid, viitab hirmule tühjustunde ees. Rasvane toit püsib kõhus palju kauem kui vähemrasvane toit. Sellistel inimestel on millegi ees suur hirm. Üksindus. Silmitsi seismine kohutava tõega. Vastutuse võtmine. Muutuste tegemine. Hirme ja kindlustusetunnet vaigistatakse rasvase toidu pideva ülesöömisega. 

Tühjustunne, mida rasvasesööjad sageli kardavad, tuleneb sellest, et nende elul puudub tähendus või eesmärk. Rasvasesööja on tihti inimene, kes sooviks muuta karjääri või minna tagasi õppima, kuid kardab läbikukkumist ja muutusid. Rasv täidab kõhu ja tõkestab tühjustunde teadvustamist. Niipea kui kõht läheb tühjaks, tunneb inimene jälle isu rasvase toidu järele. 

Rasvasööjad elavad sageli valusat elu. Mõnikord seavad nad end olukorda, kus teised inimesed neile vaimset ja füüsilist valu valmistavad. Nad teevad endale haiget ja petavad ennast. Sageli pole nad isegi teadlikud õigusest nõuda, et väärkohtlemine lõppeks. Nad pelgavad enda eest seista ja öelda: ” Ei sa teed mulle haiget! ”

– Täida oma tühjad sopid. 
– Liigu
– Analüüsi, mis sinus tühjustunnet tekitab.

Sisesta endale
– Mul on otsuste langetamiseks jõudu ja tarkust.
– Olen armastatud ja hoitud, ning need emotsioonid tulevad sügavalt minu seest.
– Igas minu rakus leidub armastuse tunnet.
– Saan rahulikult üksinda olla.
– Kõigi minu vajaduste eest kantakse hoolt just praegu. 
– Olen kaitstud; mind ümbritseb soe ja hele valgus.
​- Vastutan ise enda eest ja kannan hoolt, et teised teaksid minu piire. 

Allikas: www.valguseinglid.ee

Back to top button
Close