ELUSTIIL / HEAOLU / KULTUUR

Stipendiumi “Naised teaduses” pälvis esimest korda Eesti teadlane

Naised teaduses
Stipendiumi “Naised teaduses” pälvis Eesti naisteadlane. Pilt on illustratiivne.

2017. aastal  aastal pälvis  stipendiumi “Naised teaduses” esimest korda Eesti naisteadlane. Täna, 26. mail, võtsid viis naisteadlast Lätist, Leedust ja Eestist pidulikul tseremoonial vastu stipendiumi 6000 euro väärtuses. 

Stipendiumi sai Eesti teadlane dr Els Heinsalu, kes töötab Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis kõrge energia ja arvutusfüüsika laboris ja uurib keele- ning ökosüsteeme.

Võiks arvata, et  nimetatud süsteemid on vägagi erinevad, kuid nende aluseks olevad matemaatilised mudelid on üsnagi sarnased. Seega on loomulik neid süsteeme paralleelselt uurida, kasutades ühes valdkonnas välja töötatud meetodeid ja mudeleid lahendamaks teise valdkonna probleeme, nii nagu komplekssüsteemide puhul tavaks. Seoses lingvistika alaste probleemidega on üks lähenemisviis pigem teoreetiline ja tihedamalt seotud statistilise füüsikaga, näiteks vaadeldakse keelte levimist kui difusiooni potentsiaalil. Teine lähenemisviis hõlmab endas eksisteerivate lingvistiliste andmete analüüsi. Nagu selgub, võimaldab matemaatilise aparatuuri ja komplekssüsteemide teooria kasutamine saada sageli huvitavat lisainformatsiooni keelesüsteemide kohta.

Eduka teadlase karjääri kõrvalt on Els nelja lapse ema ning on ka üks Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajatest. Selle organisatsiooni eesmärk on suunata tähelepanu probleemidele, millega puutuvad kokku noored teadlased, ühtlasi soovitakse populariseerida teadust.

Back to top button
Close