MEELERAHU

Teed halva mängu juures head nägu? Mis on naeratav depressioon?

Depressioonil on mitu nägu – raskemal juhul muutub inimene teovõimetuks ja veedab päevi voodist välja tulemata, piineldes üksi. Üks depressiooni nägusid on aga ka nn naeratav depressioon, kus inimene näitab teistele välja, et kõik on jumalast okei, ometi maadleb ta sisimas depressiivsusega. Teised ei oska aimatagi, et temaga võib miskit lahti olla, sest tal on alati naerunägu peas.

Küllalt sageli ei tunnista naeratava depressiooni all kannatav inimene iseendale, et midagi on lahti ning lükkab oma sisemise valu osavalt kalevi alla, ta ei taha teistele nõrk välja paista ja sel eesmärgil näidatakse end vaprana ja tublina. Tekitatakse enda ümber turvaline rõõmsameelsuse kest ning teiste jaoks kantakse peas naerusuist maski.

Kuidas tunda ära seda tüüpi depressiooni?

Üks iseloomulikke naeratava depressiooni tunnuseid on kurbus. Oma tõelised tunded peidetakse naeratuse ja välisfassaadi taha. Kurbust võib tunda mitmete asjade üle, kas lõppenud lähisuhte pärast, töömurede või ka selle pärast, et elul ei näi olevat suuremat sorti mõtet. Kurbus valdab inimest ka siis, kui tal on pidev tunne, et “asjad lihtsalt on kogu aeg valesti”.

Teiste iseloomulike joonte alla kuuluvad viha, ärevus, hirm, väsimus, ärrituvus, lootusetus ja meeleheide. Inimesed, kes kannatavad selle või teiste depressioonivormide küüsis, ei saa üldjuhul normaalselt magada, nad ei tunne rõõmu igapäevastest tegevustest ning nende libiido langeb. Et inimesed on erinevad, siis kõik ei pruugi kogeda kõike seda korraga, mõnel on üks tunnus, mõnel mitu, mõnel kõik tunnused.

Naeratava depressiooni käes vaevlevad inimesed ei anna sageli ühtki vihjet selle kohta, et nendega on midagi lahti ja sageli eitavad nad täie rinnaga kõike, mis neil sisimas toimub. Sõna “depressioon” võib tunduda neile üldse liiga äärmusliku diagnoosina. Tema lähedased ei oska midagi kahtlustadagi, sest inimene käib korralikult tööl, kannab laste ja majapidamise eest hoolt, on igatpidi aktiivne ja teeb isegi sporti. Kuid maski all on peidus suur kurbus, paanikahood, madal enesehinnang jne.

Miks on naeratav depressioon aga ohtlik?

Naeratavat depressiooni põdevad inimesed on eriti altid tegema enesetappu. Kliinilise depressiooni käes kannatavad inimesed võivad ka haududa enesetapuplaane, ent neil pole sageli piisavalt jõudu ja energiat, et neid ellu viia. Ent naeratava depressiooniga inimestel seda jõudu jagub ning seetõttu on nende elu ehk rohkemgi ohus.

Hea uudis on see, et naeratavat depressiooni saab edukalt ravida kas nõustamise või psühhoteraapiaga — tegelikult on see vaimse tervise probleemidest üks paremini ravitavaid hädasid ning inimene saab lahti teda valdavast kurbusest.

Kui oled see, kes kahtlustab endal naeratavat depressiooni, siis nõustamise ja psühhoteraapia kõrval aitab ka see, kui leiad omale usaldusisiku, kellega oma tundeid ja mõtteid arutada. Enda avamine teisele on suur samm tervenemise suunas. Kui aga matad endas toimuva sügavale ära, läheb asi üldjuhul hullemaks. Kõige olulisem on julgeda küsida abi, sest abi on olemas.

Allikas: Psychology Today

Back to top button
Close