ELUSTIIL / HEAOLU / KULTUUR

Terviseamet: peaksime grippi palju rohkem kartma kui koroonaviirust

“Kui inimene on terve, tema immuunsüsteem on korras, siis kulgeb haigus kergelt,” ütles Terviseameti nõunik Irina Dontšenko koroonaviiruse kohta.

Dontšenko sõnul jälgib Eesti terviseamet pidevalt, mis maailmas toimub ja johtub juhistest, mida annab Maailma Terviseorganisatsioon ja Euroopa haiguste ennetamise keskus.

 “Tõhustame riigisisest valmidust laboratoorseks diagnoosimiseks – nüüd neil päevil saame laboratoorse diagnostikumi, mis võimaldab diagnoosida koroonaviirust,” ütles Dontšenko.

Ta täpsustas, et kõigist asjaoludest ja riskidest on teavitatud ka tervishoiutöötajaid, kellele on antud soovitusi ja käitumisjuhiseid, sama ka kiirabile, haiglatele ja infektsionistidele, kes hakkavad haigestunuid ravima. “Terviseametis on olemas kriisiüksus, oleme omavahel juba korra kokku saanud ja arutanud seda küsimust,” ütles epidemioloog, “lähtume hetkeolukorrast ja valmistume ka puhkudeks, kui meil on vaja haigeid ravida.”

Haigus on levinud Hiinast välja

Kui kuni viimaste päevadeni oli haiguse epitsenter Wuhani linn Hiinas, siis nüüdseks on haigus levinud mööda Hiinat ja jõudnud ka Hiinast väljapoole, Ameerika Ühendriikidesse, Kanadasse, Austraaliasse. Prantsusmaal on kolm nakatunut ja Saksamaal 1.

Kõik Prantsuse nakatunud käisid hiljuti Hiinas ning Saksamaa nakatunu sai nakkuse ilmselt Hiina päritolu inimeselt, kellega ta oli lähikokkupuutes.

“Teatavasti on haiguse levikut täheldatud ka piisknakkusena inimeselt inimesele,” ütles  Dontšenko. Ta ütles, et ei saa välistada, et haigus jõuab kunagi ka Eestisse, ent hetkel on selle tõsise leviku oht madal.

 “Reisijatevood on hästi suured ning kindlasti suurendab leviku ohtu ka Hiina uusaasta tähistamine, inimesed reisivad Hiina sisse ja välja ja ka Hiinas kohapeal ringi,” ütles epidemioloog.

Haigus algab tema sõnul nagu kõik respiratoorsed haigused: esmalt tõuseb palavik, sellega kaasneb kehv enesetunne, paljudel võib tekkida kuiv köha. “Raskema kuluga haigused on Hiinas registreeritud vanemaealistel ja tõsiste tervisehäiretega inimestel, kellel on olnud hingamisteede, kopsude või südame kroonilised haigused või ka diabeet,” selgitas Dontšenko.

Ta lisas positiivse noodina, et kui inimene on terve, tema immuunsüsteem on korras, siis kulgeb haigus kergelt.

“Elama peaks tervislikult, võtma vitamiine, sööma aeg-ajalt küüslauku ja muid immuunsüsteemile kasulikke aineid,” ütles Dontšenko.

Eestis on ohtlikum gripiviirus

Ta täpsustas, et gripihooaja lävel, nagu me praegu oleme, tasub kehale niikuinii väike immuunsüsteemi turgutus teha. Ta soovitas kasutusele võtta kõik ettevaatusabinõud, mis on tõhusad nii koroonaviiruse kui ka muude talvehooaja haiguste ennetamisel, sest enamasti algavad kõik haigused samamoodi.

“Me peaksime siin Eestis rohkem mõtlema hoopis gripiviiruste peale, mis levivad samuti väga kiiresti inimeselt inimesele – neid viiruseid võime kümneid saada ja enamasti põhjustavad nad samu haigusnähte. Aga arusaadav on, et uus haigus põhjustab alati elevust ja ärevust, inimestel tekib ohutunne ja uus viirus põhjustab alati uue ohutunde,” kinnitas Dontšenko.

Kuna viirus ei jää väliskeskkonnas enamasti ellu, siis pole põhjust karta Hiinast kauba tellimist.

“Tuleb vaid pärast paki avamist käes korralikult ära pesta – nagu ikka,” julgustas Dontšenko.

“Me peame olema valvel, aga kuna barjäärid Eesti ja Hiina vahel on ikka päris suured, siis väga suures ohus me ei ole,” ütles dr Reet Laidoja Linnamõisa Perearstikeskusest. Ta soovitas ennekõike olla tähelepanelik, võimalusel hoiduda läkastavatest ja nuuskavatest inimestest kaugemale, pesta tihti käsi ning võimalusel kasutada desinfitseerijat.

“Kui inimene on juba haige, siis arstid saavad võtta temalt väga põhjalikud analüüsid. Kui inimesel ei ole olnud kokkupuudet Hiinaga või Hiinast tulnud inimesega, siis meie riigis praegu põhjust paanikaks ei ole,” sõnas Laidoja. Ta rõhutas, et oluline on kätepesu, võimalusel võiks hoiduda inimesi kättpidi tervitamast ning tugevalt embamast, nii et näod puutuvad kokku.

Back to top button
Close