KUHU MINNA

Valgusfestival paneb suure maja kõndima ja muudab selle metsaks

Lummavat valgusmängu pakuvad suurim videovaatemäng Vabaduse väljakul ja laseretendus Jaani kirikus, valgustatud alleed ja küünlamerd täis Kadrioru park, valgussambad vanalinnas, tule- ja valgustantsijate etendused ning muusikaga tulevärk Kadriorus.

Kadriorus ja vanalinnas süüdatakse 18.-20. septembrini tuhanded tuled, mis näitavad külalistele teed maagilisel ja valgust täis teekonnal läbi aja radade, mis on tänavuse festivali teema.

“Samanimeline videoetendus – “Aja rajad” – viib meid linnaväljakul minevikku, olevikku ja tulevikku,” ütles festivali direktor ja etenduse üks autoreid Caspar Lootsmann. “Etendus räägib sellest, kus me oleme olnud, mis meil on praegu ja kuhu  võiksime edasi minna. Valgus paneb Vabaduse väljak 10 maja fassaadi ja aknad niimoodi mängima, et tänu loodud optilisele illusioonile näib kogu maja kõndima hakkavat. Vahepeal saab aga majast mets ja veel palju muidki asju. Vanalinnas kõndis valgus juba eelmisel aastal, tänavu teeme pikema tiiru.”

Kuninglikud hologrammid

Lootsmanni sõnul on Vabaduse väljaku kõrval festivalipaigaks ka Harjumägi, Taani kuninga aed, Kiek in de Kök, Jaani kirik, Harju tänava haljasala jpt põnevad kohad. Kadriorus süüdatakse üle 6000 küünla ja tõrviku ning taas lööb särama üle 20  valgusinstallatsiooni. Lilleaias saab festivali avapäeval kaasa elada tsaaripere vestlustele.

Installatsioonis “Pealtkuulamata kõneluste aegumatu müstika” teevad kaasa Rakvere teatri näitlejad.

“Pildi kõrval mängib selles etenduses tähtsat rolli heli,” rääkis etenduse üks autoreid Kristiina Kirsel. “Mõtlesin sellele teemale juba mitu aastat, nüüd leidsin ka partnerid, kellega koostöös etendus sündiski. Peetri ja Katariina lugu toob publikuni paari omavahelise vestluse alates Kadrioru parki jõudmisest, mõtisklused hiljem pargis kõndides ja sellegi, millise pilguga nad tänast parki vaataksid. Paljut tuleks muidugi võtta läbi huumoriprisma.”

Peetri rollis teeb kaasa Margus Grosnõi ja Katariina rollis Anneli Rahkemaa. Tekst Toomas Suumanilt ja  tehniline lahendus OÜ-lt KNM Eesti. “Teeme Kadriorus midagi sellist, mida maailmas seni tehtud ei ole,” ütles siinmail esimest tegutsemisaastat tähistava KNM Eesti esindaja Edvin Laani. “Selleks on vaatemängulised hologrammid õues mastaapse auditooriumi ees! Meie meeskond näeb selle nimel väga suurt vaeva, et efekt ning tulemus oleks täiuslik.”

Purskkaevude etendus

Videoetendused on kordumatud. Kadrioru lossi seinal algavad kodumaiste pianistide minikontserdid. Hollandist pärit Mr. Beami muusikaline installatsioon “Keys of Light” loob tehisintellekti koostööl klaveriteoste põhjal valgusetenduse nii lossi fassaadil kui ka ümbritsevail puudel. “Iga noot, mis klaveril vajutakse, muutub vaadeldavaks ja põnevaks valgusefektiks lossiseinal,” ütles Lootsmann. “Ühe vaatemänguna on tagasi külastajate kiidetud Luigetiigi purskkaevude etendus.”

Erilise purskkaevude etenduse annavad Läti artistid Artistic LV.

“Ootame ka sel aastal festivalile enam kui 50 000 külastajat,” ütles Lootsmann, kelle sõnul aitab neljakümnest installatsioonist koosnev valguskett avastada linnaruumi põnevaid elemente täiesti uuest küljest.

Festival toimub 18. ja 19. septembril Kadrioru pargis ja 19. ja 20. septembril vanalinnas. Festivalipäevad algavad kell 19 ja lõpevad südaööl, kuid kõigil huvilistel on võimalus suurt osa väiksemaid valgusinstallatsioone vaadelda kella kaheni öösel. Kokku särab Kadriorus ja vanalinnas 42 installatsiooni.

Esialgu Kadrioru pargi hooaega lõpetavast tagasihoidlikust üritusest on 14 aastaga kasvanud kolmepäevane silmarõõmu, muusikaelamusi ja fantastilisi valgusinstallatsioone pakkuv Eesti suurim valgusfestival.

Küünlameri ja valgussambad

18. ja 19 septembril Kadriorus:

• Kell 19 süüdatakse Kadriorus tuhanded küünlad, tõrvikud, lõkked ja üle 20 valgusinstallatsiooni.
Kadrioru lilleaias saab nautida installatsiooni “Pealtkuulamata kõneluste aegumatu müstika” – Peetri ja Katariina mõtisklused minevikust, olevikust ja tulevikust. Autorid Kristiina Kirsel, Toomas Suuman, Anneli Rahkemaa, Margus Grosnõi, KNM Eesti OÜ.

• Kell 20 algavad kodumaiste pianistide minikontserdid, mis muundatakse läbi tehnisintellekti fantastilisteks videoetendusteks Kadrioru lossi seinal. Autor Mr. Beam, klaverisolistid Johan Randvere, Elle-Riin Volmer, Andrus Rannaääre ja Tarmo Sillaots.

• Kella 20-23 Infinity varjuteatri etendused Kadrioru kontserdiväljakul. Autor Ingmar Jõela.

• 19. septembril kell 21.30 lisaks muusikaline ilutulestiku etendus Pillapalu platsil.

• Sündmused lõpevad südaööl, aga väiksemaid valgusinstallatsioone saab vaadata kuni kella kaheni öösel.

19. ja 20. septembril vanalinnas:

• Kell 19 lülitatakse sisse valgusinstallatsioonid

• Kella 19.30 alates saab Vabaduse väljakul nautida festivali 2019.  aasta teemal loodud videoetendust “Aja rajad”, mille autorid on BOP! ja Caspar Lootsmann.

• 19. septembril kell 19.30 esineb Harju haljasala laval ansambel Kom Pas.

• Mõlemal päeval kella 20-23.30 saab Taani kuninga aias nautida tulekeerutajate etendusi, mis toimuvad igal täistunnil. Esinevad Eesti tuleartistide liidu talendid.

• 19. septembril kella 20-24 ning 20. septembril kella 19-20 on avatud Jaani kiriku uksed, kirikus saab nautida laseretendust “Linea Temporis”, mille autorid on Kullar Laipea ja Caspar Lootsmann.

• 19. septembril kell 21.30 esineb Harju t haljasalal Lepatriinu ja 20. septembril samas kohas ja samal ajal ansambel Nunnu ja Rockstar.

• Väiksemaid valgusinstallatsioone saab vaadata kuni kella kaheni öösel.

Lisainfot vaata siit

Back to top button
Close