ELUSTIIL / HEAOLU / KULTUURTEHNIKA

Milline vinge leiutis võitis koolinoorte äriideede konkursi?

äriideede
Koolinoorte äriideede konkursi Bright Minds võitis magnetil töötav riidepuu. Foto: Gerli Selge

TTÜ Mektory tehnoloogiakooli ja Swedbanki koolinoorte äriideede konkursi Bright Minds võitis Pärnumaa Koidula Gümnaasiumi meeskond Bracket, kes leiutas magnetil töötava ja lihtsa disainiga riidepuu, mis hoiab kapis ruumi kokku. 

Äriideede konkursi teise koha saavutas Tallinna 32. keskkooli meeskond ConnectItFit, kelle veebirakendus aitab trenni teha soovivad inimesed üksteisega kokku viia. Kolmandale kohale jõudis Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi meeskond termosega HeatUP, mis reguleerib joogi temperatuuri vastavalt vajadusele – soe jook püsib soojana või külm jahedana.

Konkursi finaalis 21. aprillil kaitsesid oma äriideid 21 lõppvõistlusele pääsenud koolinoorte meeskonda üle Eesti.

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak ütles, et sellised konkursid näitavad, kui palju on meie riigis nutikaid ja tublisid koolinoori ning õpetajaid. „Julgus oma ideid näidata, tahtmine midagi teistmoodi ja paremini teha, on see, mis meid käivitab ja edasi viib. Bright Mindsi konkurss ongi loodud selleks, et noorte säravad ideed saaksid vääriliselt tunnustatud. Väga südamesse läks Ida-Virumaalt pärit 3. klassi tüdrukute meeskond oma teostatava ja nutika ideega lindistavast kaelakeest. Loodan, et nii nemad kui ka kõik teised meeskonnad lähevad oma ideedega edasi.“

Swedbanki korporatiivpanganduse juht ja Bright Mindsi žürii esimees Tauno Vanaselja sõnul oli konkurents tänavusel lõppvõistlusel tugev. Sellest andis tunnistus ka see, et osalejaid ning finaali jõudnud ideid oli rohkem kui eelnevatel aastatel. „Mõne idee puhul oli selgelt aru saada, et tajutud on turul puuduvat nišši või toodet. Lisaks oli suur rõõm näha, kui läbimõeldud ideid noored esitasid.“ Vanaselja innustab noori avatud silmadega ringi käima ning oma mõtteid teoks tegema: „Osalege kindlasti ka järgmisel aastal, tulge ja arendage oma ideid nii, et neist võiks välja kasvada juba midagi suuremat.  Ma olen veendunud, et mida rohkem te katsetate, seda suurem on teie julgus ning oskus tulevikus ettevõtlusega alustada ning oma ideedega maailma muuta.“

Konkursil anti välja ka kolm eriauhinda!

Noorimate osalejate eriauhinna viisid koju kolmanda klassi tüdrukud, kes lõid lindistava kaelakee, kuhu saab salvestada meeldetuletusi endale või vabandusi ja tervitusi sõpradele. TTÜ Mektory tootearenduse auhinna sai Jõgevamaa noor, kes valmistas lihtsatest vahenditest signaalpoi kalameeste abistamiseks. Publiku lemmiku auhinna võitis Tamsalu naiskond Lacos, kes toodab Eestis ainulaadset, laktoosivabal kookospiimal põhinevat süsijäätist.

Samuti tunnustati ka õpetajaid. Enim meeskondi aitas finaali Järve Gümnaasiumi huvijuht Vaili Talimäe, õpetaja eripreemia panuse eest programmi pälvis Läänemaa Ühisgümnaasiumi õpetaja Imbi Raudkivi.

Kõik võitjad ja eripreemia saanud õpetajad viiakse ühisele kruiisile Rootsi. Samuti korraldab lennukite hooldusfirma Magnetic MRO võitjatele ekskursiooni oma territooriumil ja angaarides.

Bright Minds konkursi teise hooaja žürii koosseis: Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak, Swedbanki korporatiivpanganduse juht Tauno Vanaselja, Swedbanki autosektori juhataja ja suurkliendihaldur Liisa Suvorova, Tallinna Ettevõtlusameti ettevõtluse arendamise osakonna juhataja Jaanus Mutli, Magnetic MRO esindaja Riho Jürvetson, start-up TitanGrid asutaja Aleks Koha ning Eesti näitleja ja laulja Kristel Aaslaid.

Koolinoorte äriideede konkursi Bright Mindsi teine hooaeg algas eelmise aasta novembris ning nelja kuu jooksul kestis koolitusprogramm viies maakonnas: Hiiu-, Pärnu-, Jõgeva-, Lääne-Viru ja Ida-Virumaal.

Koolitustel osalesid noored ka teistest maakondadest. Programmis osales kokku ligi 400 koolinoort. Neid toetasid õpetajad ja mentorid, kelleks olid nii kohalikud ettevõtjad kui ka Swedbanki töötajad üle Eesti ja Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud.

Bright Mindsi toetasid lisaks Swedbankile ka Euroopa Sotsiaalfond, Tallinna Ettevõtlusamet, Lux Express, Veebimajutus.ee ja Zoombook. Koolituspäevi aitasid teostada maakondlikud ettevõtlus- ja arenduskeskused.

Back to top button
Close